Efter rekordhösten – nu debuterar Carolina på maraton
FOTO: TCS Lidingöloppet/Peter Holgersson

Efter rekordhösten – nu debuterar Carolina på maraton


Efter en suverän höstsäsong – med seger på rekordtid på Lidingöloppet och personbästa på både 10 km och halvmaraton – tar Carolina Johnson nu nästa stora steg i karriären. Söndag den 7 december debuterar hon på maraton i snabba Valencia Marathon.

Det är ett beslut som vuxit fram under flera år, men som med årets och höstens form blivit allt svårare att skjuta framför sig.

– ”Efter Lidingöloppet kände jag att nu är det så nära. Det är egentligen bara drygt en halvtimme upp till till maratondistansen i tid, och jag är så nyfiken på vad som kan hända.”

Carolina har visat stigande form lopp för lopp under hela säsongen med nytt personbästa på halvmaran i Köpenhamn med 1:10:32 och sedan segern i Lidingöloppet – där hon dessutom slog banrekord och som första tjej gick under 1:50 gränsen. Kort därefter förbättrade hon även sitt 10 km ”pb” till 32:05 vilket gjorde att hon avancerade upp i det absoluta toppskiktet av svenska löpare genom tiderna.

I oktober sprang hon dessutom en tuff, kuperad halvmara i Toscana – ett lopp som inte gav personbästa, men som gav värdefulla besked inför maratonsatsningen.

– ”Det blåste mycket och banan var allt annat än lätt, men jag landade ändå runt precis under 72 minuter. Det gav en bra känsla kring hur kroppen svarar när tröttheten sätter in.”

Maratonträningen: ”Lita på grunden – och göra några nyckelpass”

Från Lidingöloppet och fram till Valencia har hon och tränaren Ulf Friberg valt att bygga vidare på den struktur som redan fungerat så bra hela året.

– ”Vi har inte ändrat allt för mycket. Jag har många års träning i kroppen och en bra uthållighetsgrund. Men vi har lagt in några nyckelpass: längre trösklar, intervaller som 4 x 5 000 meter och långpass runt 36 kilometer. Varav 26 km gått i högre fart”

Samtidigt försöker hon hålla den mentala biten lika central.

– ”Maraton är så mycket mental uthållighet. Det är något man bär med sig från alla distanser. Och det här ska ju inte vara min snabbaste mara – det är en start.”

Energiplanen – och bibehållen volym

Carolina skrattar när hon beskriver sin ”rookie-status” på ett av maratonets viktigaste områden: energiintaget.

– ”På halvmara, och till och med på Lidingö, har jag inte druckit eller tagit någon energi alls. Det går inte på maraton, så där håller jag på att hitta ett upplägg. Det är viktigt att det inte faller där när man förberett sig så bra i övrigt.”

Nu återstår drygt två veckor till start, och Carolina har fortfarande något enstaka längre pass kvar – bland annat ett 25-kilometerspass med runt 2 veckor kvar till loppet.

– ”Jag gillar att hålla uppe volymen inför tävlingar. Det ger ett flow jag vill bära med mig in till startlinjen i Valencia.”

FOTO: Deca Text & Bild

Målen: högt satta – och djupt motiverande

Hon är öppen med att ambitionerna är höga, men väljer samtidigt att vara försiktig med exakt tidsangivelse.

– ”Jag har kollat på de snabbaste debuterna genom tiderna, och det är klart att det är spännande. EM-kvalgränsen är officiellt 2.27 så det är såklart en tid som finns med inför loppet. Men det är svårt att säga exakt. Jag vet bara att jag blir väldigt motiverad av att sätta tuffa mål. – Hade jag satt upp en tid som jag ändå inte skulle vara nöjd med, då hade det inte varit lika kul. Jag vill verkligen gå för något tufft. Skulle man bli besviken efteråt får man ta det då.”

Att hålla sig frisk – den stora utmaningen i november

Valencia lockar många svenska löpare i år, och lika många är ängsliga för höstens sjukdomsvåg. Carolina är dock ovanligt trygg.
– ”Jag brukar inte bli sjuk. Det var fyra–fem år sedan jag hade en förkylning. Jag är väldigt noga med miljöer, hygien och rutiner. Det är såklart en viktig del nu sista veckorna.”

Debuten i Valencia är stor – men inte avgörande, understryker hon. – ”Jag har tänkt länge på när jag ska springa maraton. Nu är det nära och det känns jättespännande. Men det här är inte slutpunkten. Det är början. Efter en säsong som den här känns det nästan som en bonus – och samtidigt som ett första steg mot något ännu större. Målet är ju att på sikt kunna kvala in till OS på maraton. Jag är väldigt taggad.”

Runner’s World tackar för intervjun och ser med spänning fram mot Carolinas maratondebut



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Obiri rekordsnabb i New York Marathon

Det blev dubbelt kenyanskt när ett av världens mest prestigefyllda lopp, New York Marathon, avgjordes...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Silvander: "Det bästa har kanske inte hänt”

Det fanns en tid då vi inte vågade drömma om det här. Den tiden kommer...

Läs mer

Maratonvecka

I både Malmö och Chicago har de mytomspunna 42 kilometrarna sprungits. I Chicago gjordes det dessutom på några av de...

Läs mer

Lörstad och Cernjul segrade på SM

SM på 10 km landsväg blev en historia för ungdomarna. Sebastian Lörstad tog hem herrklassen och Carmen Cernjul damklassen. För...

Läs mer