Vem vinner Varvet?
Bland de åtta herrar som har sprungit en halvmara under 60 minuter har Richard Mengich banrekordet. Han är också den enda som sprungit Göteborgsvarvet under timmen. Han gör nu sin sjunde start i Göteborgsvarvet. Även fjolårssegraren Shadrach Kimining står på startlinjen.
Bland kvinnorna ställer fem löpare som sprungit sträckan under 70 minuter upp för start. Utöver fjolårsvinnaren Belete Meserat finns flera rutinerade löpare med.
Göteborgsvarvet är även i år svenskt mästerskap på halvmaraton. I damklassen är det främst hemmalöparen Charlotta Fougberg från Ullevie och Hanna Lindholm, Huddinge, som kommer att slåss om medaljerna. Båda satsar på att sätta nya personliga rekord på halvmaraton i Göteborgsvarvet.
Frågan är om någon svensk herre kommer att rå på Spårvägens Robel Fshisa i kampen om SM-guldet – och om Robel kan utmana löparna i världseliten och det svenska rekordet som han ”missat” med 1-2 sekunder i sina senaste halvmaratonlopp på 61:18 respektive 61:19. (Napoleon Solomon har rekordet på 1:01:17)
Klockan 13 på lördag, 18 maj, går starten för det 40:e Göteborgsvarvet. Cirka en timme senare har vi facit.
Här kan du följa eliten på livetracking under tävlingsdagen
På Runner´s World instagramsida kan du via mobilen hitta livesändningen från presskonferensen inför loppet.

Favoriterna i SM klassen. Hanna Lindholm, Robel Fshiha och Charlotta Fougberg






