Svenskt rekord och flera topptider
"Pilen" som flyger fram. FOTO: DECA Text & Bild

Svenskt rekord och flera topptider


I Rom slog han till, 24-åringen från Landvetter. Med 3.30,87 slog Samuel Pihlström Andreas Almgrens två år gamla svenska rekord på 1 500 meter. Utöver “Pilen” har flera andra svenskar levererat fina resultat, som Sarah Lahti, Sebastian Lörstad och Carmen Cernjul. 

Efter att ha öppnat säsongen med ett 800 meterslopp var det dags för Samuel Pihlström att debutera på sin huvuddistans, 1 500 meter. Och debuten blev något för historieböckerna. 

Med 3.30,86 satte “Pilen” nytt svenskt rekord med över en sekund. Tiden, som räckte till en femteplats, innebär också att han nu på allvar kan vara med och hota om en finalplats på VM i Tokyo. 

I det högklassiga loppet sprang tolv löpare under 3.32 och sex under 3.31. Fransosen Azeddine Habz var snabbast med 3.29,72, tre hundradelar före Timothy Cheryout. 

På samma gala imponerade Beatrice Chebet på damernas 5 000 meter när hon vann på 14.03,69. Det är den näst snabbaste tiden någonsin. 

Lahti – från klarhet till klarhet

Sedan sin skada förra sommaren har Sarah Lahti gått från klarhet till klarhet. Under helgen kom ytterligare ett bevis på det när hon, ihop med flera andra svenskar, sprang 5 000 meter i Maisons-Laffitte, utanför Paris. 

Lahti slutade fyra i damloppet på det nya personbästat 15.02,65. Tiden är under den svenska VM-kvalgränsen – och endast Meraf Bahta har sprungit snabbare än så i den svenska historien. 

I samma lopp putsade även Elsa Sundqvist sitt personliga rekord på sträckan ner till 15.45,23 och på herrsidan sprang unge Sebastian Lörstad i mål på 13.43,27. En tid som gör att han befäster sin position som den näst snabbaste junioren i den svenska historien. 

Sarah Lahti under terräng-EM. FOTO: DECA Text & Bild

1500-metersfestival i Jessheim

I Jessheim i sydöstra Norge anordnas varje år 1 500-meterstävlingen “1500 meter elite Jessheim”. En tradition som brukar locka flera svenska löpare, så även i år. 

På damsidan blev det ett nytt fint lopp av Carmen Cernjul som slutade fyra på 4.11,61. En tid som gör att hon går upp som fyra även bland de bästa svenska juniorerna genom tiderna. Nytt personligt rekord, för andra gången på en vecka, blev det också för Saga Provci. Djurgårdenlöparen kom nu ner till 4.16,83. 

På herrsidan var det Emil Danielsson som lyckades bäst med en sjätteplats på 3.41,06. Danielsson, som varit sjuk, tävlade även på Trond Moen Games några dagar tidigare. Då sprang han 3 000 meter på fina 7.46,99. I samma lopp sprang Jonathan Grahn in på 7.50,12. På samma tävling gjorde även Sarah Lahti sitt första 5 000-meterslopp för veckan när hon blev femma på 15.26. 

Innan vi avrundar veckan ska vi ta en sväng förbi England. I Birmingham smällde Jonas Magnusson till med sin andra tid under 1.50 när han gjorde 1.49,57 vid stadens British Milers Club-tävlingar. 



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Andreas Almgren om träningen inför halvmaraton-VM och New York Marathon

Efter succéloppet på 10 000 meter under EM i friidrott siktar Andreas Almgren nu mot längre...

Läs mer

Nytt världsrekord i halvmaraton: 56.51

I Buenos Aires blev Yomif Kejelcha, Etiopien, den förste personen att springa ett halvmaraton under...

Läs mer

Samuel Pihlström tar stora kliv mot världstoppen

Med anledning av Samuel Pihlströms EM-silver på 1 500 meter i Birmingham återpublicerar vi här...

Läs mer

EM är över – Suldan Hassan fyra på maratonloppet

Det såg länge ut som att det skulle bli ytterligare en svensk medalj under mästerskapets...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Silvander: Det var värt väntan!

På Alexander Stadium i Birmingham gråter en vuxen man. En klocka har stannat och två...

Läs mer

Silvander: "Andreas Almgren var menad för det här"

Ikväll går Andreas Almgren ut på Birminghams blå banor tillsammans med Europas främsta 10 000-meterslöpare, med vetskapen om att ingen...

Läs mer

Juniorerna imponerade i USA

JVM slutade med två svenska juniorrekord på 3000 meter hinder och 3000 meter. I Eugene, eller ”Track Town” som staden...

Läs mer