Nya ASICS Gel-Nimbus 28 – om du älskar komfort
Nya Gel-Nimbus 28 från ASICS är lättare, mjukare och mer följsam. Ett perfekt val för dig som älskar långa rundor, återhämtningspass eller bara vill njuta av varje steg. Med Gel-Nimbus 28 blir löpningen till ren glädje.
[ANNONS FRÅN ASICS] Nu presenterar ASICS den 28:e generationen av deras ikoniska löparsko Gel-Nimbus. Det är en modell som länge varit en favorit bland löpare som prioriterar komfort. Den nya versionen är både mjukare och mer följsam. Dessutom har den blivit över 20 gram lättare än sin föregångare – utan att ASICS har behövt kompromissa med dämpningen.

GEL-NIMBUS 28 i korthet
Vikt: Cirka 20 gram lättare än föregående modell
Mellansula: FF Blast Plus för mjukare landningar
Dämpning: PureGel under hälen för effektiv stötdämpning
Yttersula: Hybrid AsicsGrip med förbättrat grepp
Ovandel: Engineered Knit – lätt, ventilerande och bekvämt
Design: Uppdaterad häl och diskret snörningssystem för modern look
Rek.pris: 2 200 kronor
I butik: 4:e december 2025
Ambitiösa målsättningar grunden för GEL-NIMBUS 28
– Målet var enkelt men ambitiöst – att skapa den mest komfortabla Nimbus-versionen hittills. Vi ville också att den skulle vara lättare än föregångaren och ha en fräsch, modern design, säger Paul Lang, produktchef på ASICS.

Hemligheten ligger i ASICS nya mellansula FF Blast Plus. Den ger mjukare landningar och en jämnare övergång från landning till frånskjut. Under hälen finns PureGEL, en uppdaterad och mjukare variant av den klassiska GEL-teknologin. Det innebär effektiv stötdämpning – nu i ett ännu lättare format.

Viktminskningen har uppnåtts genom flera designförändringar. Dels har Gel-Nimbus fått en ny yttersula med Hybrid AsicsGrip för säkert grepp. Dels har den försetts med ett ventilerande stickat ovandelsmaterial.

En uppdaterad hälkonstruktion ger både lägre vikt och en modern look. Den nya öglan gör det också lättare att ta på sig skon. Även den nya plösen har försetts med ögla, samt ett mer diskret designat snörningssystem för en stilren finish.

– Med Gel-Nimbus 28 har vi lyckats skapa en ännu bekvämare sko som gör det lättare att röra på både kropp och sinne, säger Keita Ozawa, ansvarig för ASICS Performance Running. ASICS Gel-Nimbus 28 finns i butik från och med den 4 december 2025. Mer information hittar du på asics.com.
Vilken typ av löpare och träningspass lämpar sig ASICS Gel-Nimbus 28 för?
- Långdistanslöpare: Gel-Nimbus 28 ger maximal komfort under längre pass tack vare mjuk mellansula och effektiv stötdämpning.
- Motionärer som springer regelbundet: Gel-Nimbus 28 är skonsam mot kroppen – perfekt om du kör flera pass i veckan.
- Återhämtningspass och lugna rundor: Perfekt för avslappnade löpturer när du vill ge kroppen tid att återhämta sig.
- Löpare med fokus på komfort framför fart: För dig som prioriterar en ”molnlik” känsla snarare än att jaga personbästa.
- Neutrala löpare: Utvecklad för löpare med neutralt steg, inte för kraftig pronation eller supination.
ASICS GEL-NIMBUS 28
VIKT: 242/281 gram (dam/herr)
HÄLDROPP: 8 mm
CIRKAPRIS: 2 200 kronor







