Så utvecklade adidas den innovativa supertrainern Hyperboost Edge
Stephane Scholten, chef för adidas produktteam inom running, berättar om utvecklingsarbetet bakom den nya löparskon Hyperboost Edge.
[ANNONS FRÅN ADIDAS] Stephane Scholten leder adidas produktteam inom Running, och har arbetat med kategorin löpning i nio år. Här berättar han om adidas nya supertrainer Hyperboost Edge.

– Hyperboost Edge är nog den sko jag är mest stolt över att vi har utvecklat på adidas, eftersom det är första gången vi skapar en superlätt sko med hög mellansula utan platta. Innan Hyperboost var det nog Adios Pro 1 som jag var mest stolt över – det var första gången vi verkligen gjorde något helt nytt.
Ni beskriver Hyperboost Edge som er första supertrainer eller supersko utan platta. Hur definierar adidas en supertrainer?
– Enkelt uttryckt börjar det för oss vid över 40 millimeters ”stackhöjd”, alltså höjden på mellansulan. Då pratar vi om en supersko eller en superstack. Dessutom använder vi en så kallad superkritisk tillverkningsprocess där kväve tillförs i skummaterialet. Det gör att vi kan kombinera hög dämpning, hög energiåtergivning och låg vikt.

I Sverige har vissa specialbutiker placerat Evo SL bland superskorna. Vad säger du om det?
– Den är 38 millimeter hög i hälen, så jag skulle inte kalla den en klassisk supersko. Däremot använder vi också i den en superkritisk tillverkningsprocess. För oss börjar kategorin superskor egentligen först över 40 millimeters höjd. Men i slutändan är det konsumenterna som avgör hur de kategoriserar skorna.
Evo SL har varit mycket framgångsrik. Har den påverkat utvecklingen av Hyperboost Edge?
– Inte särskilt mycket. När vi utvecklade Hyperboost Edge tittade vi mer på våra tävlingsskor och hur vi kunde använda ingredienserna från Lightstrike Pro och Lightstrike Pro Evo i en ny Hyperboost Pro-mellansula. Målet var mer dämpning och mer energiåtergivning men samtidigt låg vikt.
I tävlingsskor använder vi ofta plattor för stabilitet. Här ville vi i stället översätta den känslan till en supersko utan platta.

Höjden på mellansulan är 45 millimeter. Varför inte 48?
– Vi märkte att 45 millimeter var den perfekta balansen. Skon är fortfarande stabil trots att den saknar platta och tillåter en naturlig rörelse genom hela löpsteget. När vi gick över 45–46 millimeter blev skon för instabil. Så 45 millimeter blev vår “sweet spot”. Den fungerar för distanspass och långpass, men faktiskt även tempopass.
– Även när man blir trött och löpsteget förändras ger skon stabilitet. Vi har också byggt in flera stabiliserande element, bland annat en ny läst med C-formad häl och en något mer stabil mellansulestruktur.

Ni har också Prime X Evo med cirka 50 millimeters stackhöjd. Är det för instabilt för vanliga löpare?
– Det är en annan typ av sko. Prime X Evo har en mycket stabil platta som hjälper till att optimera löpekonomin. Hyperboost Edge har i stället fokus på komfort och en rolig löpkänsla över många olika distanser.
Var passar den här skon i en löpares skogarderob?

– Vi ser den som en sko för vardagsträning. Du kan använda den till dina dagliga pass under veckan och även till långpassen på helgen. Den passar både för lugna pass och längre distanser, och ger en mjuk och studsande löpkänsla.
Du berättade att du planerar att springa Boston Marathon. Skulle en vanlig löpare kunna ha nytta av att springa maraton i Hyperboost Edge i stället för Adios Pro 4?
– Det är två väldigt olika skor. Allt beror på löpare, biomekanik och löpsteg. Springer du i Hyperboost Edge jagar du nog inte ett personbästa. Adios Pro 4 är byggd för tävlingsdagen och för att springa så snabbt som möjligt. Hyperboost Edge handlar mer om komfort och att göra löpningen roligare över längre distanser.
Vilket tempo siktar du på i Boston?
– Om jag kan springa maraton på 3:30 är jag nöjd, alltså runt fem minuter per kilometer.
Har du gjort långpass i skon?
– Ja, upp till cirka 26–27 kilometer. Det roliga är att man även kan springa lite snabbare pass i den. Om du siktar på 3:30-tempo kan du springa upp mot 4:15–4:20 per kilometer utan problem i den här skon.
I tester föredrog över 70 procent av testdeltagarna skon. Vilka löpare deltog i testerna?
– Det var en blandad grupp sportstudenter från universitetet i Köln. De var generellt vältränade men hade varierande löperfarenhet, från nybörjare till mer erfarna löpare.

Behöver man väga mer för att få ut effekt av skummet?
– Nej. Det fina med Hyperboost Pro är att det arbetar i harmoni med löparen. En tyngre löpare komprimerar skummet mer och får mer respons, men även lättare löpare upplever samma effekt relativt sin kroppsvikt.
Skon har också en stark designidentitet. Har ni behövt kompromissa mellan design och prestanda?
– Egentligen inte. Designen och teknologin utvecklades tillsammans som ett gemensamt koncept. Om man tittar på hur Primeweave-ovandelen möter mellansulan och hur proportionerna liknar ett uppblåst däck – något vår designer Moritz brukar beskriva det som – så förstärker det känslan av dämpning och komfort. Tillsammans med den speciellt framtagna yttersulan blir det ett paket som handlar om komfort, energi och att göra löpningen roligare.
LÄS MER OM NYA ADIDAS HYPERBOOST EDGE HÄR!








