Bekele vann på världstid och Ekvall bästa europé i Berlin Marathon

Bekele vann på världstid och Ekvall bästa europé i Berlin Marathon


Bekele presterade därmed det näst snabbaste loppet genom tiderna på distansen. En snabb öppningsfart medförde däremot att elitfältet spreds ut och svenske Mikael Ekvall från Strömstad, som efter att inte blivit uttagen till OS nu satsade på att slå det svenska rekordet på 2.10.38 i Berlin, hamnade snabbt i ett ingemansland där han fick göra stora delar av loppet på egen hand.

Trots det fixade Ekvall en fin sluttid på 2.13.16 och blev därmed bästa europé i loppet på en fin fjortondeplats. Dessutom klarade han med marginal VM-kvaltiden på 2.17 till London 2017 vilket gör honom klar för nästa stora mästerskap.

2 x Mikaela

Även på damsidan gick det snabbt där etiopiskan Aberu Kebede vann i överlägsen stil på 2.20.45, över tre minuter före närmsta konkurrent. Och även här blev det fina svenska placeringar i form av Spårvägens Mikaela Larsson (2.44.15) på trettonde plats och Örebro AIK:s Mikaela Kemppi (2.44.46) på placeringen efter det.

Alla resultat från Berlin Marathon 2016



Antal kommentarer: 2


Kenneth Boman

Ett intressant samband mellan Ekvall och Bekele. Det var hårt att Ekvall ratades av SOK, men ännu hårdare att Bekele ratades av Etiopien (som ändå hade 4 platser). De ville att Bekele skulle springa två stora marathonlopp men han sprang bara London på 2:06 som bästa Etiopier. Snygg revansch då av att Bekele att springa sekunder från världsrekordet och av Ekvall att göra ytterligare en med svenska mått mätt topptid.


Anna

Jättekul att det gick bra för Mikael Ekvall på fjortonde plats. Men om Mikaela Larsson kom på trettonde så blev han väl inte bästa europé? Möjligen bästa europé i herrklassen.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Träna med oss inför TCS Lidingöloppet – vi har träningsprogram för alla nivåer!

Ska du springa klassiska Lidingöloppet i september? Ja, då kan du hänga på Runner’s Worlds...

Läs mer

Rekordintresse för Stockholm Marathon – och Göteborgsvarvet 2027 är slutsålt

I dag meddelar adidas Stockholm Marathon att 21 000 startplatser redan har sålts till 2027...

Läs mer

Tio toppentips inför Stockholm Marathon

Det finns mycket att tänka på när du ska springa ett maraton – speciellt om...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Fler kvinnor än någonsin springer Göteborgsvarvet

Aldrig tidigare har så många kvinnor varit anmälda till Göteborgsvarvet. I årets lopp är 44 procent av startfältet kvinnor –...

Läs mer

Så här springer du Göteborgsvarvet på bästa sätt

Cirka 55 000 löpare har ett av vårens stora mål framför sig på lördag (23 maj). Ska du också springa...

Läs mer