Lag-EM och Pilens stabilitet
Samuel Pihlström under lag-EM. FOTO: DECA Text & Bild

Lag-EM och Pilens stabilitet


I Madrid avgjordes Lag-EM där de svenska löparna stod för fina insatser i hettan. Innan dess har det tävlats runt om i Europa där Samuel Pihlström fortsätter att visa på fin form. 

Först ut bland de svenska löparna i Madrid var Sarah Lahti, som tidigare år haft svårt att tävla i värmen. I år gick det dock bättre för svenskan som i ett långsammare lopp slutade på en fjärdeplats på 16.03. 

Näst upp var Samuel Pihlström som i början av veckan stod för ett nytt fint 1500 meterslopp när han i Ostrava sprang in som sexa på sin näst bästa tid någonsin, 3.31,18. Nu var det 800 meter och där blev “Pilen” satt i ett B- heat. Trots det blev det 1.46,76 för 24- åringen som tog hem andra heatet. 

Sist ut den första löpardagen var Vidar Johansson som slutade fyra i hinderloppet på 8.26,14. 

Under lördagen tävlade endast Yolanda Ngarambe bland de svenska löparna. 33- åringen, som bor och tränar i USA under stor del av året, stod för ett fint 800 meterslopp när hon slutade femma på säsongsbästat 2.03,44. 

Fjärde dagen

Söndagen avslutade Lag-EM där först Vera Sjöberg sprang offensivt i 1500 metersloppet. Hennes 4.11,32 räckte till en elfteplats. På herrsidan blev Emil Danielsson tolva på 3.43 efter att ha fått det tufft när farten skruvades upp sista 300 meterna. 

De sista löpsvenskarna som tävlade var Ebba Cronholm på 3000 meter hinder och Jonathan Grahn på 5000 meter. 

Cronholm slutade tolva på 10,13 och Grahn nia på 13.56. 

Alla resultat från Lag- EM hittar ni här

Italien tog hem guldet i mästerskapet och Sverige slutade på en niondeplats. En tangerering av Sveriges bästa placering någonsin.

Hemma i Sverige

Saga Provci har haft en fin start på sommaren 2025. Efter att ha tagit sig ned till 4.13 på 1500 meter var det under veckan dags för henne att springa 800 meter. Under världsungdomsspelen vann hon sträckan på 2.06,73, en sekund före tvåan Nadja Rugland. 

Och i Trosa avgjordes under helgen sommarklassikern Trosa Stadslopp. David Nilsson tog hem herrklassen i 8.9 km- loppet på 26.07. Bland damerna var det Hanna Lindholm som vann på 30,37. 

Alla resultat från Trosa Stadslopp hittar ni här



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Nytt svenskt rekord av Andreas Almgren

I spanska Sierra Nevada öppnade Andreas Almgren säsongen med ett 3 000-meterslopp. Han är nu...

Läs mer

Cernjul slog 53 år gammalt rekord

För 53 år sedan, 1973, satte Inger Knutsson svenskt juniorrekord på 3 000 meter. Det...

Läs mer

Cernjul trea genom tiderna på fem kilometer

Carmen Cernjul stod för en riktigt fin insats på 5 kilometer i Oderzo i Italien....

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Historiska maratonlopp i London

Maratonlöpningen har tagit klivet in i en ny era. I London blev Sabastian Sawe historisk...

Läs mer

Snabba lopp i Spanien

I Laredo tog sig både Emil Danielsson och Carolina Wikström in bland de tio snabbaste genom tiderna i Sverige på...

Läs mer

Pihlström fyra i VM-finalen

Han sprang mot medalj men de sista meterna fick han se den försvinna. Samuel Pihlström blev besviken fyra i VM-finalen...

Läs mer