Även Garmin släpper ny klocka
Stockholmspolisens IF Triathlon (SPIF) presenterar ett elitlag, 2XU Swedish Triathlon Team, i samarbete med klubbens nya huvudsponsorer, 2XU och Enervit.

Även Garmin släpper ny klocka


– Att springa med en Forerunner 610 på armen är som att ha med sig en personlig tränare vid varje träningspass. Den ger dig allt från distans, tid och tempo till koll på hur bra du presterar genom intervallpass och tävlingar mot andra användare på andra sidan jordklotet. Forerunner är den självklara träningspartnern för alla seriösa löpare., säger Dan Bartell, försäljningschef på Garmin International i ett pressmeddelande.  

Forerunner 610 beskrivs av Garmin som företagets nya flaggskepp. Designen har bland annat belönats med det välkända priset Red Dot Design Award. Klockan har, förutom pekskärm, bland annat vibrationslarm för puls, tempo och distans som komplement till ljudsignalen. Med pulsmätare kan löparen se träningsintensitet med den nya Training Effect-funktionen som mäter påverkan av träningen vid konditionsträning och låter dig veta hur bra du presterat under passet.

Forerunner 610 beräknas finnas tillgänglig i maj. Mer information finns på Garmin.se.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Så väljer du rätt löparskor – för just dig!

Den här checklistan är framtagen för att hjälpa dig att hitta en skomodell som passar...

Läs mer

Vilket material är bäst vid vinterlöpning?

Microfiber vs merinoull – här är fördelar och nackdelar med olika klädmaterial vid löpning vintertid.

Läs mer

Tre bästa tävlingsskorna 2025

I årets stora tävlingsskoguide fick dessa tre skomodeller våra RW-utmärkelser RW:s val, Bästa debut och...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Så klär du dig bäst för löpning i kyla

Här är våra bästa tips på hur du klär dig optimalt under vinterns kyliga pass.

Läs mer

Guide! 15 bästa raceskorna för löpning 2025

Här kikar vi på femton av de mest intressanta raceskorna för löpning – som alla bidrar till högre farter och...

Läs mer

Här är landslagets nya kläder

I dag lanserar Adidas friidrottslandslagets nya tävlingskläder tillsammans med Svenska Friidrottsförbundet.

Läs mer