Blodomloppet går mot trenden – ökar antal deltagare

Blodomloppet går mot trenden – ökar antal deltagare


Träningstrenden är stark i Sverige, men konkurrensen mellan olika motionsformer och -lopp har ökat markant de senaste åren. Många löplopp tappar i antal deltagare.

 – Vårt goda syfte, att loppen arrangeras tillsammans med blodcentralerna, i kombination med erfarna lokala arrangörer tror vi är nyckeln till framgången, säger Claes Fagerström, ordförande för Blodomloppet Sverige. Många företag prioriterar också friskvård mycket tydligare idag än för bara några år sedan, fortsätter han.
De återstående sju loppen arrangeras i augusti och september. Karlstad och Östersund var nya orter 2016 och Halmstad är ny ort i år.

 1 658 nya blodgivare – hittills i år
Men för Blodomloppet är inte bara antal deltagare viktigt. Lika angeläget är att loppen uppmärksammar vikten av blodgivning på de orter och i de län som Blodomloppet arrangeras i.
– Blodomloppets arbetar för ett hälsosammare Sverige där det aldrig ska råda brist på blod. Syftet är att skapa uppmärksamhet och engagemang kring blodgivning och främja en hälsosam livsstil, berättar Claes Fagerström.

I fjol rekryterade blodcentralerna 2 328 nya blodgivare i anslutning till loppen (tillkommer gör de som anmält sig efter själva loppdagen). Efter de nio inledande orterna i år är siffran 1 658 nya blodgivare, även det fler än efter motsvarande lopp 2016.

 – Vad gäller antal deltagare siktar vi på rekordet från 2014, då vi hade 113 496 deltagare. När det kommer till antal nya blodgivare är det så stor kännedom om frågan som möjligt som gäller, sedan är det upp till var och en att bestämma sig om man vill bli givare, avslutar Claes Fagerström.

Återstående Blodomlopp 2017 (5 och 10 km)

  • Jönköping (15 aug)
  • Örebro (24 aug)
  • Västerås (28 aug)
  • Karlstad (29 aug)
  • Halmstad (6 sept)
  • Östersund (12 sept)
  • Visby (16 sept)

Kort om Blodomloppet
Blodomloppet startade 1993 i Göteborg och Stockholm. Det organiseras av en ideell förening (Föreningen Blodomloppet Sverige), där de blodcentraler och lokala idrottsföreningarna som arrangerar loppen är medlemmar. 2016 blev Blodomloppet Sveriges största motionsloppsserie med 16 lopp i 15 städer och totalt 111 599 deltagare.

Mer information om Blodomloppet finns på hemsidan för loppet.

3 av 100 ger blod
Blodgivningen i Sverige har under senare år legat på ungefär samma nivå, dock har antalet donerade blodpåsar minskat något. Fördelningen mellan kvinnliga och manliga blodgivare är relativt jämn.
På hittar du allt du behöver veta om blodgivning; hur det går till, vad man ska tänka på och vilka regler och riktlinjer som finns. Där finns också kontaktuppgifter till din närmaste blodcentral.

Fakta om blodgivning i Sverige:

  • Det finns ca 340 000 registrerade blodgivare (gett blod de senaste fem åren)
  • Cirka 220 000 är aktiva blodgivare (gett blod minst en gång senaste året).
  • Medelgivningsfrekvensen bland aktiva givare är 2,1 gånger per år.
  • Varje år rekryteras omkring 45 000 nya givare (ungefär lika många slutar).
  • I snitt transfunderas det cirka 1200-1500 blodenheter (röda blodkroppar, plasma, trombocyter) per dygn.
  • Cirka 100 000 personer får blodtransfusioner varje år.
  • Sverige har 91 blodcentraler, från Ystad i söder till Kiruna i norr och 15 mobila blodgivningsenheter (blodbussar, minibussar, trailers). Dessa besöker närmare 500 hållplatser (t ex torg och större företag).
  • Blod är en färskvara, det tillverkas inte på konstgjord väg utan ges från människa till människa.

På hemsidan geblod.nu hittar du allt du behöver veta om blodgivning; hur det går till, vad man ska tänka på och vilka regler och riktlinjer som finns. Där finns också kontaktuppgifter till din närmaste blodcentral.


Pressfoto: Fredrik Karlsson, Blodomloppet



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Silvander: Ifrågasätt aldrig Andreas Almgren

Motståndet? Snälla. Tiden? Lägg av. Meriten? Sluta nu. Ifrågasätta aldrig Andreas Almgren. Solen skiner över...

Läs mer

VM-guld och Europarekord till Andreas Almgren

58.06 – en kross av det egna Europarekordet. Under VM i väglöpning i Köpenhamn blev...

Läs mer

Finnkampen, Diamond League och Stockholm halvmaraton

Samuel Pihlström har tävlat på Diamond League, Andreas Almgren på Finnkampen och i en regnig...

Läs mer

Silvander: Vem vågar välja bort Keely?

Werro har logiken, Hodgkinson publiken och Femke allt det där som lämnas kvar. Vem väljer...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Topptid av Vera Sjöberg

Med en vecka kvar till EM i Birmingham visade de svenska löparna form i Belgien. ...

Läs mer

Pihlström och Cernjul regerade på SM

Hälles lagarbete knäckte Kramer och krönte Samuel Pihlström till SM-kung i Uppsala. På damisdan spurtade drottningen Carmen Cernjul hem två...

Läs mer

Världsrekord i London

Josh Kerr höll vad han hade lovat. På Diamond League-tävlingarna i London satte han nytt världsrekord på en engelsk mil....

Läs mer