Formbesked av Wilma Nielsen
Wilma Nielsen under Inomhus-SM 2024. FOTO: DECA Text & Bild

Formbesked av Wilma Nielsen


Efter att ha missat medalj på 800 meter under inomhus-SM svarade Wilma Nielsen med att göra 2.02,26 i Seattle i USA.

Nästa vecka avslutas inomhussäsongen med VM i Glasgow i Skottland. Wilma Nielsen fick under veckan klartecken att hon får åka med – och nu visade hon också varför.

På en överlång bana (307 meter) i Seattle gjorde göteborgaren 2.02,29 på 800 meter. Samma distans som hon ska springa i Glasgow. 

Hade banan varit 200 meter i stället hade det varit den fjärde snabbaste tiden någonsin av en svensk inomhus. Nu är det kanske rimligare att jämför tiden med Nielsens utomhuspers som endast är knappa två tiondelar snabbare. 

Loppet vanns av Nia Aikins på fina 1.58,27. 

Europacupen

I Albufeira, Portugal, avgjordes årets upplaga av Europacupen i terräng för klubblag (där bästa klubb i Europa kröns). Individuellt blev Oliver Löfqvist bäste svensk med en 18:e plats på den drygt 9 km långa banan. 

I lagtävlingen blev också Olivers klubb Spårvägen bästa svenska lag med en niondeplats. Hässelby slutade elva. 

Alla resultat från Europacupen hittar du här.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Almgren dagen efter segern: ”Det känns som att man lever i en dröm”

Ena dagen skriver han svensk idrottshistoria. Nästa dag försöker Andreas Almgren förstå vad som egentligen...

Läs mer

New Yorks maratonkung hyllar historiske Almgren: ”Han sprang briljant!”

Andreas Almgren kom till New York för att göra maratondebut. Han lämnade staden som historisk...

Läs mer

Silvander: Kan någon beskriva hur man stoppar denna man?

Det gick inte i Birmingham. Inte i Köpenhamn eller i New York. Så snälla, förklara...

Läs mer

Almgren segrare i New York – fjärde snabbaste tiden någonsin

Andreas Almgren har gjort det igen. Efter ett år med Europarekord, EM-guld och VM-guld kan...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Så laddade Andreas Almgren inför NYC Marathon

Efter att ha vunnit EM-guld på 10 000 meter, satt nytt Europarekord och tagit VM-guld...

Läs mer

Dinis skrällde – Lörstad svensk mästare i terräng

Meraf Bahta var på väg att fira terräng-guldet när Liv Dinis kom bakifrån och snuvade henne på segern. Dagen före...

Läs mer

Svenskt rekord av Meraf Bahta

På Hytteplanmila sprang hon in på 30.55 på 10 km landsväg. Även Jonathan Grahn imponerade under samma lopp. 

Läs mer