Framtiden är här – adidas presenterar 4DFWD!
I samband med OS i Tokyo lanserade adidas ännu en nyutvecklad spännande teknologi där mellansulan tillverkas med hjälp av 3D-printning. Först ut är modellen 4DFWD vars spektakulära 3D-printade mellansula syftar till att åstadkomma ett så effektivt energiutnyttjande som möjligt.
Efter ett sekel med ständiga innovationer tar nu adidas ännu ett steg mot framtidens löparskor med den nya modellen 4DFWD. Givetvis handlar det även här om innovativa lösningar i framkant av skoutvecklingen – denna gång i form av en 3D-printad mellansula.

Mellansulan, som till 39 procent består av biobaserat material, återtar sin form efter kompressionen vid landning och riktar samtidigt om energin till en horisontell, framåtdrivande rörelse. Enligt adidas gör strukturen i 3D-mönstret att de bromsande krafterna reduceras med i snitt 15 procent. I jämförande labbtester har adidas visat att detta ger en löpekonomi i paritet med Ultraboost-sulorna.

Den så kallade Stretchweb-yttersulan är synkroniserad med mellansulans 3D-struktur för att ge en följsam löpkänsla och ett säkert grepp mot underlagets ojämnheter.
Den välventilerade ovandelen på 4DFWD har också fått en ny typ av utformning i form av en så kallad Primeknit-konstruktion. Även den är delvis tillverkad av återvunnet material.

Innan den breda lanseringen den 12 augusti släpptes 4DFWD i olika limiterade utgåvor. Nya adidas 4DFWD finns i tre olika färgställningar, har ett häldropp på 11 millimeter och kostar 2 150 kronor.