Juniorrekord och superlopp
Wilma Nielsen har startat 2025 på ett lovande sätt. FOTO: DECA Text & Bild

Juniorrekord och superlopp


Inomhussäsongen har dragit igång på riktigt. Wilma Nielsen har slagit till med ett superlopp på en engelsk mil och i Sollentuna har Carmen Cernjul slagit svenskt juniorrekord på 3000 meter. 

Wilma Nielsen har fått en dundrande start på 2025. 24-åringen, som tävlar för University of Oregon i USA, sprang under lördagskvällen (svensk tid) den näst snabbaste tiden någonsin av en svenska på engelsk mil, 4.25,89. 

Det var på tävlingen Dr. Sanders Scocher i New York som hon drog till med superloppet. Tiden är även den tredje snabbaste någonsin i college-historien och två sekunder från Yolanda Ngarambes svenska rekord. 

Ngarambe var också en av de som sprang i samma lopp. Hon slutade åtta på 4.33. Nielsens tid räckte till en andraplats bakom Katelyn Tuohy som gjorde 4.25,54. 

Efter 1500 meter klockades Nielsen på 4.07,38 vilket är den fjärde bästa tiden någonsin av en svenska. 

Svenskt juniorrekord i Sollentuna

I Sollentunahallen var det löparfest när klassiska Vinthundsvintern avgjordes. 17 heat på 3 000 meter stod på programmet, allt från elit till motionärer fanns i hallen. 

På damsidan var Linn Söderholm snabbast. Efter solokörning sista biten kom hon i mål på 9.06,31, några hundradelar från PB. 

Bakom henne imponerade 18-årige Carmen Cernjul när hon kom i mål på 9.08,42. En sänkning av Tilda Månssons två år gamla juniorrekord med fyra tiondelar. 

Carmen Cernjul under vinthundsvintern. FOTO: DECA Text & Bild

I herrloppet vann eritreanen Seare Dawit på fina 7.46,03. Efter honom gick ytterligare fem löpare under 8 minuter där orienteraren Isac Von Krusenstierna blev bästa svensk med 7.56,40. Även Axel Granqvist sprang under 8 min när han gjorde 7.59,00. 

Alla resultat hittar ni här. 



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Kiptoo och Chesir vann Stockholm Marathon

Över 20 000 löpare tog sig an värmen i Stockholm Marathon. Edwin Kiptoo och Rebeca...

Läs mer

Svenskt maratonrekord av Abeba Aregawi

I maratondebuten sprang Abeba Aregawi in på 2.23.12 och slog Isabellah Anderssons 15 år gamla...

Läs mer

Nytt svenskt rekord av Andreas Almgren

I spanska Sierra Nevada öppnade Andreas Almgren säsongen med ett 3 000-meterslopp. Han är nu...

Läs mer

Cernjul slog 53 år gammalt rekord

För 53 år sedan, 1973, satte Inger Knutsson svenskt juniorrekord på 3 000 meter. Det...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Cernjul trea genom tiderna på fem kilometer

Carmen Cernjul stod för en riktigt fin insats på 5 kilometer i Oderzo i Italien....

Läs mer

Historiska maratonlopp i London

Maratonlöpningen har tagit klivet in i en ny era. I London blev Sabastian Sawe historisk som den första löparen att...

Läs mer