New York Maraton och svenska framgångar i terräng
Årets 44:e löparvecka tar oss till USA. Där har världens största maratonlopp avgjorts och svenskarna har skördat framgångar i terränglöpningen.
Gatorna i New York var fyllda med löpare när den 54:e upplagan av New York Maraton avgjordes.
På damsidan blev det kenyansk seger då Sheila Chepkirui var först över mållinjen på 2.24,35 (3.26/km), cirka två minuter ifrån det 21 år gamla banrekordet. Kenyanskt blev det även på andra och tredjeplatsen då Hellen Obiri var femton sekunder efter och Vivian Cheruiyot knappa minuten.
Bland herrarna var det nederländaren Abdi Nageeye som tog hem segern på 2.07,39 (2.58/km). Om segern var det dock ännu jämnare än på damsidan då andraplasten gick till kenyanen Evans Chebet, endast sex sekunder efter. Tredjeplatsen gick även den till Kenya genom Albert Korir på 2.08,00.
Alla resultat från New York Maraton hittar ni här.
USA- kollen
Det har varit en rolig vecka för de svenska terränglöparna på andra sidan Atlanten. Flera Conference- mästerskap har avgjorts och där har framför allt två svenskar utmärkt sig.
Men vi kan börja med att förklara vad ett Conference- mästerskap är. Alla skolor är indelade i olika Conferences, enkelt förklarat kan man säga att det är som distrikt. Vinner man sin Conference blir man klar för Nationals, den stora finalen i USA där de bästa löparna från de bästa skolorna gör upp om NCAA- titeln. Efter de internationella mästerskapen räknas NCAA som det största man kan vinna inom friidrotten.
Under lördagen tog först Vera Sjöberg hem sin Conference i nordöstra USA i överlägsen stil. Täbylöparen, som i USA tävlar för Boston University, ledde 6 km- loppet från start till mål och vann på 19.46, en halv minut före tvåan.
Inte nog med det. I Ohio Valley tog även Nova Ojutkangas hem sitt Conference- mästerskap när hon vann 6 km- loppet på 20.58. Ojutkangas har tidigare bott i Frankrike men tävlar för Sverige och Västerås. 20- åringen var sommaren 2023 med på JEM på 5000 meter där hon blev 23:a. I USA tävlar hon för Southeast Missouri State University.

Även Wilma Nielsen har sprungit terräng. Hon bidrog till att hennes skola, Oregon University, tog hem lagsegern i deras conference genom att bli 21:a i mästerskapet och för första gången springa 6 km under 20 minuter (19.50).

Vera Sjöberg imponerar i USA. FOTO: DECA Text & Bild






