Nordens bästa maratonlöpare redo för Göteborgsvarvet 2025

Nordens bästa maratonlöpare redo för Göteborgsvarvet 2025


Göteborgsvarvet 2025 blir ett av historiens mest spektakulära lopp när Nordens fyra bästa maratonlöpare kommer till Göteborg. Publiken kan se fram emot en episk uppgörelse när Sondre Nordstad Moen (Norge), Jacob Sommer Simonsen (Danmark), Zerei Kbrom Mzengi (Norge) och hemmahoppet Suldan Hassan (Sverige) ger sig ut på Göteborgs gator för att visa vem som är snabbast i Norden.

Göteborgsvarvet har med sin rika historia och ikoniska bana utvecklats till ett av världens största halvmaratonlopp och årets upplaga lovar att bli en av de mest spännande någonsin. Loppet kommer att ge en unik möjlighet att se några av de främsta långdistanslöpare i Skandinavien in action.

En historisk duell

De fyra atleterna har alla satt sin prägel på den internationella maratonscenen och har satt nordiska rekord på olika distanser. Med imponerande personbästa och erfarenhet från både OS, VM och stora maraton runt om i världen blir kampen om segern i Göteborgsvarvet 2025 en uppgörelse i världsklass.

Suldan Hassan imponerade på nytt så sent som i söndags när han slog nytt svenskt rekord på maraton med 2:05:57 på Tokyo Maraton, vilket placerade honom på 8:e plats i loppet. Resultatet var en förbättring av sitt eget svenska rekord med 1 minut och 39 sekunder från Sevilla Maraton 2024 och nu ser han fram emot att snart få tävla på hemmaplan.

-Det ska bli otroligt spännande att tävla mot några av de bästa löparna i Norden på en så fantastisk arena som Göteborgsvarvet. Jag ser verkligen fram emot tävlingen och hoppas kunna vara med och slåss om vinsten. Jag tror och hoppas även att staden och folkfesten kan bära fram mig längs banan, jag har upplevt det förut när jag varit hare i Göteborgsvarvet men nu tror jag det kommer bli ännu större, säger hemmahoppet Suldan Hassan.

– Vi behövde en ny gnista och med så många bra löpare i Norden tyckte vi att det skulle vara otroligt kul att få Nordens bästa maratonlöpare att springa. Och absolut alla var positiva från start, säger Lovisa Lindh och Jasper Buitink, elitkoordinatorer för Göteborgsvarvet.

  • Sondre Nordstad MoenNorge, 2.05.48 Nordisk rekordhållare på maraton och 59.48 på halvmaraton.
    .
  • Suldan HassanSverige, 2.05.57 Svensk rekordhållare på maraton och 61.56 på halvmaraton.
    .
  • Jacob Sommer Simonsen, Danmark, 2.07.51 Dansk rekordhållare på maraton och 61.11 på halvmaraton.
    .
  • Zerei Kbrom Mzengi, Norge, 2.07.10 på maraton och 60.01 på halvmaraton.

Dessutom kommer Jonas Glans, Sverige, med 62.44 som personbästa på halvmaraton.

(Damfältet på elitsidan kommer presenteras senare)

Göteborgsvarvet går av stapeln den 17 maj 2025 och med över 55 000 deltagare och hundratusentals åskådare längs banan blir detta en folkfest av stora dimensioner.

För mer information, besök www.goteborgsvarvet.se.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Starka svenskor gör upp på Tjejmilen 2026

På lördag 5 september avgörs den 42:a upplagan av Tjejmilen, Sveriges största idrottsevenemang för kvinnor...

Läs mer

Parkrun Sverige firar tio år!

Den 22 augusti firade Haga parkrun – och därmed parkrun Sverige – sitt tioårsjubileum. Det...

Läs mer

Kolla in livesändningen – och favoriterna i adidas Stockholm Halvmaraton

Lördag 29 augusti avgörs adidas Stockholm Halvmaraton för 25:e gången. Missa inte livesändningen här på...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Nytt världsrekord i halvmaraton: 56.51

I Buenos Aires blev Yomif Kejelcha, Etiopien, den förste personen att springa ett halvmaraton under...

Läs mer

Så springer du ditt bästa Midnattslopp

Se filmen och läs tipsen om hur du tar dig an den utmanande banan och njuter av folkfesten på Midnattsloppet...

Läs mer

Hur springer man Lidingöloppet på bästa sätt?

Missa inte våra bästa tips om hur du kan lägga upp loppet och vad du ska tänka på utifrån banprofilen....

Läs mer