Nytt svenskt juniorrekord av Cernjul
Ytterliggare ett slaget juniorrekord av den nyblivne studenten Carmen Cernjul. FOTO: DECA Text & Bild

Nytt svenskt juniorrekord av Cernjul


Det har varit en händelserik vecka för Carmen Cernjul. I tisdags sprang hon ut i studenthatt och i söndags sprang hon 3 000 meter på Sollentuna GP – på rekordtid.

Temperaturen var runt 15 grader och vinden minskade när det var dags för damernas internationella lopp på 3 000 meter. 

Cernjul fick en bra resa och hängde med de övriga topplöparna i 2 000 meter innan hon fick släppa.

Efter att ha passerat ⅔ på cirka 5.52 lyckades hon dock hålla ihop det tillräckligt bra sista kilometern och kom i mål som fyra på 8.54,26. En förbättring av det egna svenska juniorrekordet med nästan tre sekunder. 

Tiden gör också att hon befäster sin plats som Europaetta bland U20-löparna. I dagsläget har hon nästan tio sekunder ner till den norske tvåan Wilma Bekkemoen Torbiörnsson. 

Alla resultat från Sollentuna GP hittar ni här. 

Almgrens succé 

Bauhaus-galan blev inte vad varken Andreas Almgren eller Samuel Pihlström hade hoppats på. I 1 500-metersloppet slutade de bland de sista, några sekunder från personbästa. 

Revanschen för båda två kom dock på Bislett stadion under Oslos Diamond League. 

Almgren, som var först ut av de två, fick en fin resa genom loppet där han kunde hänga med de övriga utan att behöva agera farthållare. 

Med en bra avslutning där han var uppe och snuddade vid förstaplatsen kunde han komma i mål som trea på 12.48,67. Hans tredje bästa tid någonsin och en tid bara han själv och ytterligare fyra européer sprungit snabbare än någonsin. 

Efter två mindre lyckade lopp blev det här ett fint kvitto på att formen trots allt finns där. 

Vann loppet gjorde etiopiern Addisu Yihune på 12.47,62. 

Även Samuel Pihlström gjorde det bra när han kom in som elva på den engelska milen på 3.50,27. Hans näst bästa tid på sträckan. 

Alla resultat från Diamond League i Oslo hittar ni här. 

Almgren under Bislett Games. FOTO: DECA Text & Bild

USA-kollen

På andra sidan Atlanten avgjordes under helgen NCAA-finalen, en av de mest prestigefyllda tävlingarna som finns efter de internationella mästerskapen. Under en helg i Eugene samlades USA:s bästa collegefriidrottare på klassiska Hayward Field för att göra upp om titeln som collegemästare. 

Bland de svenska löparna blev Wilma Nielsen bäst med en fjärdeplats på 1 500 meter på 4.13,40, en halv sekund från bronspengen. 

På 5 000 meter blev Vera Sjöberg fjortonde person på 15.42,42. 



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Så laddar Andreas Almgren inför NYC Marathon

Efter att ha vunnit EM-guld på 10 000 meter, satt nytt Europarekord och tagit VM-guld...

Läs mer

Dinis skrällde – Lörstad svensk mästare i terräng

Meraf Bahta var på väg att fira terräng-guldet när Liv Dinis kom bakifrån och snuvade...

Läs mer

Svenskt rekord av Meraf Bahta

På Hytteplanmila sprang hon in på 30.55 på 10 km landsväg. Även Jonathan Grahn imponerade...

Läs mer

Millán de la Oliva segrare i München

Två veckor efter att ha sprungit Warszawa maraton på 2.13 sprang Emil Millán de la...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Silvander: Ifrågasätt aldrig Andreas Almgren

Motståndet? Snälla. Tiden? Lägg av. Meriten? Sluta nu. Ifrågasätta aldrig Andreas Almgren. Solen skiner över...

Läs mer

VM-guld och Europarekord till Andreas Almgren

58.06 – en kross av det egna Europarekordet. Under VM i väglöpning i Köpenhamn blev Andreas Almgren världsmästare på halvmaraton.

Läs mer

Stark avslutning av Kramer

I italienska Rovereto avslutade Andreas Kramer säsongen med att återigen springa under 1.45. På samma gala gjorde Wilma Nielsen ett...

Läs mer