Skidlandslaget springer Lidingöstafetten
– Det är mycket roligt att längdlandslaget väljer att med hela sin styrka delta i Lidingöloppsstafetten.
Flera idrottslandslag har visat intresse och förhoppningsvis kommer fler landslag och idrotter utmana varandra i löpning på Lidingöloppsstafetten, säger Tomas Hoszek Lidingöloppets generalsekreterare i ett pressmeddelande.
Det går naturligtvis också bra för kompis- och företagslag att anmäla sig till Lidingöloppsstafetten. Den enda skillnaden är att man i år får möjligheten och utmaningen att tävla mot idrottseliten.
Stafetten går av stapeln fredagen den 23 september under Lidingöloppshelgen. Varje lag består av fyra deltagare som springer sträckorna 4,0 km eller 2,3 km, i klasserna herr, dam och mixed.