Svenska rekord, halvmaraton och SM
Jonathan Grahns fina säsong fortsätter. FOTO: DECA Text & Bild

Svenska rekord, halvmaraton och SM


I Zagreb slogs det svenskt juniorrekord, i Tyskland ett inofficiellt svenskt rekord och i Stockholm har det varit folkfest på halvmaran. Lägg till ett stafett-SM och ytterligare en fin presentation av Emil Danielsson och du har vecka 36.

Friidrottsgalan i Zagreb var i full gång när Mölndals talang Jonathan Grahn krossade Morgan Tollofsens 35 år gamla svenska juniorrekord på 3 000 meter. Den snart 19-årige Grahn kom i mål på 7.43,38 och slog det gamla rekordet med 14 sekunder. Tiden är dessutom den femte bästa någonsin av en svensk – och den näst bästa tiden någonsin av en europeisk junior, bara 18 hundradelar från det europeiska juniorrekordet. 

Kvällen fortsatte sedan med att både Lidingös Simon Sundström och Ullevis Vidar Johansson gör under 8.20 på 3 000 meter hinder. Sundström blir fyra på det nya PB:et med 8.18,09 och Johansson slutar femma på 8.18,52. Sundströms tid gör honom till ny fyra genom tiderna, före honom är bara Dan Glans, Anders Gärderud och Mustafa Mohamed. 

Andreas Kramer tävlade också på galan. Ullevilöparen gjorde ett stabilt 800-meterslopp där han blev trea på 1.45,10. 

Simon Sundström är ny fyra genom tiderna. FOTO: DECA Text & Bild

Halvmaran = folkfest

Nästan 14 000 löpare fyllde gatorna i Stockholm för årets upplaga av Stockholm halvmaraton. Solen sken och temperaturen visade runt 25 grader. I herrloppet drog amerikanen Diego Estrada (som tränas av svenske Janne Bengtsson) upp farten direkt från start. Han fick med sig Högbys David Nilsson, Keep up RC:s Ebba Tulu Chala och den trefaldiga världsmästaren i orientering, Emil Svensk. 

Svensk och Nilsson släppte först och efter drygt halva loppet tvingades också Ebba Tulu Chala ge vika. 

Trots att han blev solo, fortsatte Diego Estrada att lägga kilometrarna kring 3.00 och i mål kom han in på 63.03. Nytt banrekord med över 40 sekunder. 

Ebba Tulu Chala höll ihop det även om han blev ensam och blev tvåa på 64.47, hans fjärde bästa tid någonsin. Emil Svensk tog tredjeplatsen på 66.24 och David Nilsson slutade fyra på 66.51. 

I damloppet blev det mer spänning. Ugandiskan Lovisa Kissa, tävlande för Runacademy, fick från start en rejäl lucka ned till övriga damlöpare. Högbys Hanna Lindholm började dock efter 5 km att knapra in på avståndet och efter 14 km var hon ikapp. 

Men i stället för att släppa Hanna förbi sig svarade Kissa och de båda följdes åt fram tills sista kilometern. Då, i den sista backen förbi slottet, lade Kissa in det sista rycket och sprang ifrån Hanna. 

Lovisa Kissa vann på 76.33, Hanna Lindholm blev tvåa på 76.38 och Mikaela Arfwedsson knep tredjeplatsen på 78.39. 

Hanna Lindholm under Göteborgsvarvet. FOTO: DECA Text & Bild

Halvmaran var också avslutningen på den Adidas tour som pågått under året och som innehållit loppen Premiärmilen, Premiärhalvan, Stockholm maraton och Stockholm halvmaraton. Segrare i herrtouren blev Diego Estrada och på damsidan vann Hanna Lindholm. 

Alla resultat från Stockholm halvmaraton hittar ni här.

Svenskt rekord på 2 000 meter hinder

Det finns inget svenskt rekord på 2 000 meter hinder, utan ett ”Sverigebästa” som gäller som inofficiellt svenskt rekord. Det slog Högbys Julia Samuelsson på en tävling i Tyskland tidigare under veckan. Samuelsson kom i mål på 6.12,98 och slutade trea i loppet. Det tidigare rekordet låg på 6.22 och hölls av Emilia Lillemo – satt förra året. 

Även Emil Danielsson har sprungit bra den här veckan. Spårvägenlöparen åkte till Roverto i Italien och sprang 3 000 meter. Danielsson slutade sexa i loppet på 7.40,72. En tid som bara han själv och Andreas Almgren sprungit snabbare än någonsin. 

Julia Samuelsson under Finnkampen förra helgen. FOTO: DECA Text & Bild

Stafett-SM

I Södertälje har det under helgen anordnats Stafett-SM. På 4 x 800 meter blev det dubbelt guld för Hälle IF som vann både herr- och damklassen. Bland herrarna blev Spårvägen tvåa och Tureberg trea och på damsidan tog Hässelby silver och Mölndal brons. 

Hälle tog också hem guldet på damernas 3 x 1 500 meter före Spårvägen och Hässelby. På herrsidan vann Spårvägen 4 x 1 500 meter före Hässelby och Hälle. 

Alla resultat från Stafett-SM hittar ni här.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Rekord i Monaco och Karlstad

Carmen Cernjul slog ett 53 år gammalt juniorrekord i Karlstad. I Monaco satte Emmanuel Wanyonyi...

Läs mer

Kom i form för långloppet – på sex veckor

Har du en stabil grund och en bra träningsvolym så kan du bli redo för...

Läs mer

Carmen Cernjul sätter rekord i strid ström 

Innehavaren av fem svenska juniorrekord drämmer inte till med att hon ska ta medalj på...

Läs mer

Almgren fyra i USA

Den fina formen håller i sig för svensken. På Diamond League-tävlingarna i Eugene, USA, slog...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Hur tränar man för en halvmara?

Här är fem nyckelpass för dig som vill klara av de 21,1 kilometerna på bästa...

Läs mer

Almgren imponerade i Paris

I ett taktiskt lopp blev han trea på 12.55,38 och slog kanske sin främsta konkurrent inför EM i augusti. Det...

Läs mer

Nytt svenskt juniorrekord av Cernjul

Det har varit en händelserik vecka för Carmen Cernjul. I tisdags sprang hon ut i studenthatt och i söndags sprang...

Läs mer