Svenskt rekord av Kramer – och en hel del annat
I Polen slog Andreas Kramer sitt eget svenska rekord på 800 meter. Med 1.44,08 var han under det gamla rekordet med nästan en halv sekund. Leo Magnusson har gjort ett till hinderlopp, Yolanda Ngarambe har slagit säsongsbästa och flera andra har tävlat med framgång.
Det var i polska Bydgoszcz, på tävlingen Irena Szweinska Memorial, som Andreas Kramer slog till med ett nytt svenskt rekord på 800 meter när han tog sin tredje seger på fem dagar.
I ett stort fält öppnade Kramer första varvet på 50 blankt och in på upploppet låg han tvåa. Med en fin avslutning tog han sig där förbi algerien Mohamed Ali Gouaned och vann loppet på 1.44,08.
Tiden gör honom till fjortonde man i världen och andra europé i år på den jämna 800-meterslistan.
Det gamla rekordet på 1.44,47 satte Andreas Kramer i Ostrava 2020.
Magnusson och svenskarna i Norge
Leo Magnusson fortsätter sin fina säsong. Efter att ha gjort 8.18 på 3 000 meter hinder förra veckan slog han nu till med 8.21,74 i belgiska Liége. Tiden räckte till seger i tävlingen och gav således bra med rankingpoäng i svenskens jakt på en OS-plats.
Sämre gick det tyvärr när Magnusson skulle göra ett nytt försök under lördagen i Wien. Då bröt han hinderloppet efter cirka 2 000 meter. Bättre gick det dock för Linn Söderholm som gjorde sitt fjärde bästa hinderlopp när hon kom i mål på 9.45,54.

Till Boysen memorial och Oslo reste flera svenskar för att tävla. Wilma Nielsen gjorde ett nytt fint 800-meterslopp när hon blev tvåa på 2.01,22, hennes näst bästa tid någonsin. I herrloppet slog unge Jonas Magnusson nytt PB när han blev tia på 1.50,10.
Även Arvid Öhrn gjorde en fin tävling och slog nytt säsongsbästa på 5 000 meter med 13.56,71.
Yolanda Ngarambe jagar OS-plats
Just nu har Yolanda Ngarambe en OS-plats på 1 500 meter på rankning. Av de 45 personer som kommer bli uttagna ligger Yolanda 35:a.
Under veckan visade hon också att formen är god när hon slog nytt säsongsbästa på distansen. På midsommarafton slog hon till med 4.05,19 på en tävling i Madrid. Det räckte till en sjätteplats men framförallt var det hennes tredje snabbaste lopp någonsin och hennes snabbaste på fem år.
2019 sprang Ngarambe in på 4.03,43 i semifinalen på VM i Doha. Den tiden är inom SOK:s nomineringsspann för årets OS.

Finland x 2
Det började i Åbo i tisdags med Paavo Nurmi Games. Där vann Andreas Kramer sitt första av två 800-meterslopp den här veckan på 1.44,65. Emil Blomberg blev trea på 3 000 meter hinder på 8.21,40 och Simon Sundström åtta på 8.24,98. Dessutom sprang Emil Danielsson 1 500 meter på 3.40,74.
Den finska midsommarveckan fortsatte sedan med Kourtane Games. Där gjorde Wilma Nielsen sitt andra 800-meterslopp när hon blev trea på 2.02,18 och Emil Danielsson blev sexa på 1 500 meter på 3.39,53.
Den sista banlöparen den här veckan är Maria Freij. Hon slog nytt PB på 800 meter med 2.03,21 i Géneve.
Väglopp i Sverige
I Söderköping vann Archibald Casteel och Hanna Lindholm det 5 km långa stadsloppet på 14.44 respektive 16.42.
Carolina Wikström reste till Örebro för Örebro AIK:s öppna klubbmästerskap på 10 km. Det resulterade i tangerat SB på 32.48.
På fredag startar friidrotts-SM i Uddevalla. Ni följer tävlingarna på SVT och info hittar ni här.

Andreas Kramer har slagit nytt svenskt rekord på 800m. FOTO: DECA Text & Bild






