Världsnamn springer Göteborgsvarvet
– Vid fyra av de fem senaste Göteborgsvarven har det slagits banrekord. Att Tsegay kommer till start gör att vi kan förvänta oss en ny fartfest i Göteborg i vår. Är det någon som skall ta sig under timmen på Varvet, så är det Tsegay, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
I damklassen är det också klart att Sveriges bästa långlöpare, Isabellah Andersson, kommer till start för att slåss om sin första seger i Göteborgsvarvet. Isabellah har tre andraplatser i tävlingen sedan tidigare och jagar sin första seger i Varvet.
Många kommer att ha möjlighet att följa den spännande tävlingen i Göteborg. Förutom de hundratusentals som samlas längs gatorna i staden är det nu nämligen klart att Göteborgsvarvet kommer att direktsändas i Sveriges Television. Avtalet med SVT sträcker sig över två år; 2013 och 2014.
– Samarbetet med SVT gör att vi kan fortsätta tillgängliggöra Sveriges största liveevenemang till en mycket stor publik, vilket är mycket glädjande, säger Bo Edsberger.
– Göteborgsvarvet är en gigantisk folk- och löparfest. Det ska bli kul att utveckla skildringen av evenemanget, säger SVT:s Sportchef Per Yng.
Över 62 000 löpare är anmälda till den 34:e upplagan av Göteborgsvarvet lördag 18 maj 2013.







