Löparskotrender- rapport från frontlinjen
Jag kan ingenting om löparskor. Jag är verkligen väldigt dålig på hur de funkar. Men jag är rätt bra på att hita skor som passar mig och som är sköna. Jag är ju ett fan av Skora och Inov-8 och Vivo Barefoot men skulle säkert älska Merrell Paceglove tex men det blir inte hållbart vare sig för plånbok eller miljö tycker jag att testa massa olika skor bara för att.
Jag försöker passa mig för att rekommendera skor för det är inte ofta man vet hur folk vare sig springer eller hur deras fötter ser ut. Det är så individuellt. Skora är verkligen eureka för mig. Jag är helt kär. Men kan inte veta om de funkar för dig. Men är du redo för en väldigt enkel, platt sko med ok dämpning kan jag varmt rekommendera Skora Tempo. Fit går jag runt i nu som vardagssko. Som att leva i sockeplast. Alla som jag tvingat att prova mina skor har utbrustit ”men wow” när de provat dem. Så de är något extra, tycker jag och flera andra!
För mig funkar skor som inte ”stör” mina fötter. Som låter dem springa som jag gör när jag är barfota men skyddar fotsulan. Typ. Och så behöver jag bra grepp i terräng och då är Inov-8 Xtalon fantastiska tycker jag. Men lite halkiga på spänger, de gånger man passerar på dem.
Jag är nästan aldrig ute i sportaffärer heller men någon som är det ofta, och dessutom säljer skor är Elin Ragnarsson. Så jag frågade henne:
Vad ser du är vårens skotrend?
Det ska helst vara lätta skor, många vill ha färg och det är många som börjar köpa bättre dämpade skor istället för platta streetskor som de använder till vardags.
Vilka färger är mest populära?
Den största färgen just nu är vit, svart är en klassiker, men även blått är det många som frågar efter.
Vad frågar folk mest efter?
Just nu är det mycket Nike Air Max, Nike Free och Converse.
Vilket märke är på uppgång?
New Balance och Saucony, finns många starka märken men dessa växer sig starkare och tar sig mer in på svenska marknaden.
Är det något annat i sortimnetet som är nytt för u år som du märker ett intresse för?
Absolut, nya modellen Ultra Boost från Adidas som är första skon med 100 % boost dämpning är det många som köper som löparsko och streetsko. Sedan nysläppta Reebok Pump är det många som gillar efter att den enbart har sålts en kort period. Den har som en ballong runt foten man pumpar upp för bättre passform. Det är mycket som uppdateras men många kikar framför allt på lättare skor och det börjar pratas allt mer om drop och barfotalöpning. Men det är på tapeten igen med bra dämpning vilket jag tycker är bra då barfotalöpning inte är för alla. Att kompletera med en lättviktsko är bra för många för att minska skaderisken.
Tack Elin!


Antal kommentarer: 1
Ann-Sofie Forsmark
Sara-JA! Precis så, blev lite sugen på att testa Adidas Ultra vad de nu hette men tror jag
Lina- vad kul att höra!! verkligen :)!