Hjälp till att hjälpa! #löpningochintegration

Hjälp till att hjälpa! #löpningochintegration


Hej främling/Inlöparna
I november 2013 startade vännerna Emma, Sara och Curtis projektet Hej främling!
Det kändes omöjligt att bara titta på när flyktingar i en strid ström kom bussandes till den gamla militäranläggningen i Grytan efter att ha flytt sina krigsdrabbade hemländer. Vi visste att motion är viktigt för varje individs hälsa, både fysiskt och mentalt. En hälsosam kropp och knopp leder till klokare beslut och beteende. Förtryckta känslor, obearbetade trauman och konstant stress skapar förstås frustration som i vissa fall mynnar ut i desperation.”

Inspirerade av Hej främling startade också Inlöparna i Östersund, som uppmärksammats på flera medier för sitt engagemang. Såhär skrev runnersworld om inlöparna i november 2014.

Inlöparna har sedan dess vuxit och finns numera också på följande ställen:
Inlöparna Farsta

Inlöparna Höga kusten

Inlöparna Dals-Ed

Vill du skänka bättre begagnade löparskor? Eller kanske ställa upp som volontär? Kontakta Inlöparna!

Löparakademin
Löparakademin
startade som ungdomsverksamhet i Rinkeby-Kista 2009, då under namnet Husby Marathon. Året därpå arrangerades första upplagan av Kistaloppet som ett led i ett områdesstärkande arbete. 2012 bytte föreningen namn till Löparakademin (LA) och samma år expanderades verksamheten som nu är verksam i Kista/Husby/Akalla, Tensta/Rinkeby, Skärholmen, Norra Botkyrka, Rågsved/Hagsätra, Bagarmossen, Hässelby/Vällingby, Malmö, Gävle, Göteborg och Västerås.

Löparakademin står bakom Kistaloppet och Skärholmsloppet.
Vill du bidra med något eller engegera dig i verksamheten? Läs mer här.

Det här är bara några av alla de initiativ som dragits igång för hjälpa till att aktivera och integrera nyblivna svenskar i samhället genom träning. (Förutom åtskilliga lopp och insamlingar)

Vet du fler? Tipsa oss i kommentarsfältet så uppdaterar vi artikeln!


LÄS MER:
Livsloppet: Löpningen blev räddningen för Alireza

Mårten sprider löparglädje och självförtroende bland Akallas unga


Antal kommentarer: 1


Lisa

Göteborgsvarvets löparprojekt HEJA



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Från high-tech till hjärta: tatueringen är löparnas nya favorit! 

Den till synes lilla, men kraftfulla symbolen som prydde många löpares hud på Stockholm Marathon...

Läs mer

Peters Trail – för kärleken till löpningen

Peters Trail är ett lopp med fokus på kärleken till löpning, naturen och livet. Och...

Läs mer

Läge för en film efter långpasset? Här är 5 klassiska löparfilmer du borde se!

Det finns en uppsjö filmer på temat löpning, vissa bättre än andra. Här är fem...

Läs mer

Lista: 29 superbra anledningar till att springa

Så här i slutet av säsongen kan det vara tufft att hitta motivationen att ge...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Skorna och platsen som ska göra det möjligt att spränga 2-timmarsgränsen på maran i vår!

Breaking2 närmar sig - nu släpps allt mer detaljer kring det uppseendeväckande rekordförsöket ifrån Nike.

Läs mer

Här är de bästa löprundorna i New York!

Sofia Hedström bor sedan 12 år tillbaka i New York. Här tipsar hon om bästa löpningen i sin stadsdel Williamsburg.

Läs mer

Ledarkrönika: Att springa fritt - en mänsklig rättighet

Chefredaktör Christer Wernhult om det uppmärksammande ämnet "Sexuella trakasserier mot löpare."

Läs mer