Träna konditionen – i 15 minuter!

Träna konditionen – i 15 minuter!


Pressa upp intensiteten med dessa fyra roliga och svettiga övningar – och förvandla vilken kvart som helst till ett powerpass.

Du har 15 minuter på dig, inga redskap, ingen fantasi och knappt något utrymme men samtidigt ett rejält träningssug. Vad göra? Jo, se nedan roliga och snabba träningsprogram med bara fyra övningar som är enkelt att ta till för att få hjärtat och lungorna att jobba ordentligt och få fart på din förbränning.

Gör 12 till 16 repetitioner av varje övning, vila 15 sekunder mellan övningarna. När du har gjort alla fyra övningar, vila en minut och kör sedan hela cirkeln två varv till. Lägg in passet ett par, tre gånger i veckan när du känner att du vill ha en riktig urblåsning.

Utfall till enbent upphopp
Börja i en armhävningsposition, böj vänster ben och flytta fram foten mellan händerna (A). Tryck genom vänster fot, res upp överkroppen och driv fram höger knä och vänster arm till ett enbent upphopp (B). Gå tillbaka ner till start och upprepa på andra sidan.

Sumo-jumping jacks
(A) Stå rakt upp med armarna längs sidorna. Hoppa rakt upp i luften och svep samtidigt upp armarna rakt över huvudet. Landa brett isär med fötterna med tårna riktade utåt och sjunk ner i en djup sumoböj (B). Hoppa snabbt upp till startpositionen igen. Det är en repetition.

Twisthopp
Gå ner i en benböj (A), hoppa rakt upp i luften och svinga upp armarna över huvudet och rotera samtidigt 90 grader åt vänster i luften (B). Landa mjukt och gå ner i en ny benböj (C), hoppa upp i luften igen och rotera tillbaka åt höger. Det är en repetition.

Åsnespark
Börja i en armhävningsposition med raka ben och händerna rakt under axlarna (A). Håll ihop benen och spänn magen, sparka sedan båda benen med böjda ben och fötterna nära rumpan (B). Vänd rörelsen och gå tillbaka till start. Försök att landa mjukt. Det är en repetition.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Hur ska man träna löpning på hösten?

Övergången från tävlingssäsongen till grundträningsperioden brukar kunna se ut på ett par olika sätt. Coach...

Läs mer

Tulu Chala och Henriksson vann Lidingöloppet

Det blev dubbelt svenskt när Sveriges kanske mest klassiska terränglopp avgjordes på Lidingö. Ebba Tulu...

Läs mer

Vässa farten – fyra enkla knep!

För att bli bättre som löpare måste du hela tiden utmana dig själv i din...

Läs mer

Behåll motivationen i höst – testa dessa roliga distanspass!

Coach LG Skoog tipsar om tre roliga, effektiva distanspass – perfekta motivationshöjare att testa i...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Tre strategier för millopp – vilken passar dig bäst?

Det finns många olika sätt att lägga upp ditt millopp på. Börja med att utgå...

Läs mer

Kom igång med träningen i höst

Med de här sju tipsen hoppas vi att du ska få inspiration och motivation att ta dig an träningen igen....

Läs mer

Finnkampen, Diamond League och Stockholm halvmaraton

Samuel Pihlström har tävlat på Diamond League, Andreas Almgren på Finnkampen och i en regnig huvudstad blev Ebba Tulu Chala...

Läs mer