Både väntade och oväntade segrare
En hel del har gått som planerat i Friidrotts-VM. De kenyanska damerna vann marathonloppet och bröt även den etiopiska dominansen på 10 000 meter. Bolts tjuvstart och Jeilans kanonspurt (sista varvet på under 53 sekunder!) förbi förhandsfavoriten Mo Farah i herrarnas 10 000-meterslopp är däremot mästerskapets två stora löparöverraskningar hittills.
Dessutom finns det en hel del höjdpunkter att se fram emot. Morgondagen bjuder exempelvis på försöksheat på 1 500 meter för herrar, damfinal på 3 000 meter och herrarnas 800 meterfinal. I den senare fianeln finns bland annat sudanesen Abubaker Kaki som vi skrev om i senaste numret av Runner’s World. Se våra bilder från hans träning i Sollentuna här.
När det gäller ultraloppet Ultra-Trail du Mont-Blanc i de franska alperna var däremot det inga som helst överraskningar i och med att storfavoriten Kilian Jornet vann loppet för tredje gången. Se honom analysera sin insats i den här filmen från iRunFar.com.