Buud tvåa i Ultra-Trail du Mont-Blanc
På förhand beskriven som världens tuffaste ultra trail tävling över 167 km runt Mont Blanc massivet blev i år en förkortad banan på grund av vädrets makter som under de senaste dagarna inte har varit alltför snälla mot arrangören.
Snö på toppar över 2.000 meter och ett hällande regn med temperaturer på mellan 3-8 grader innebar en ”lättare” variant på 103 km och 6.000 höjdmeters stigning och löptider på närmare 11 timmar.
För debutanten Jonas Buud från IFK Mora var denna förändring inget som förändrade planerna på ett starkt och framgångsrikt lopp.
Starten som gick på fredagskväll kl 19 innebar att topplöparna sprang hela distansen under natten och anlände målet och en jublande folkmassa strax efter kl 6 på lördagsmorgonen.
Buud som nämndes som en av toppkandidaterna i förhandsdiskussionerna mycket på grund av hans exceptionella framgångar i Swiss Alpine Marathon visade direkt i tävlingens inledning att han var en löpare som skulle slåss om pallplats.
Redan vid ca 30 kilometers löpning var Jonas uppe på en tredje plats (som förbyttes i en andra plats då spanjoren och Team Salomonlöparen Miguel Heras fick avbryta loppet på grund av skada). En plats som Jonas höll hela vägen ”hem” till Chamonix.
– Jag var riktigt trött mellan 75-90 km då banan hade sin tyngsta fas. Att höra att den jagande gruppen var på väg ifatt samtidigt som jag själv känner att energin börjar sina är tufft. Dock orkade jag kämpa hela vägen hem och avslutade riktigt starkt. Banan här i Chamonix även om det var en avkortad variant saknar motstycke och är mycket tuffare än Swiss Alpine-banan, sa Jonas Buud efter målgång.
– Det känns helt underbart att lyckas ta en andra plats i UTMB, en prestation som jag helt klart värderar mycket högt.
Segrade i herrklassen gjorde François DHaene på tiden 10:32:36 dryga halvtimmen före Buud som gick i mål på 11:03:19. Bästa dam blev Lizzy Hawker som med tiden 12:32:13 tog sin femte seger i loppet och en 16-plats totalt.
Herrar Topp 10 UTMB 2012
- François DHaene – 10:32:36
- Jonas Buud- 11:03:19
- Mike Foote – 11:19:00
- Carlos Sa – 11:22:39
- Csaba Nemeth – 11:37:18
- Jean-Yves Rey – 11:43:48
- François Faivre – 11:51:32
- Arnaud Lejeune – 11:53:17
- Sébastien Buffard – 11:57:47
- Tsuyoshi Kaburaki – 12:03:04
Damer Topp 10 UTMB 2012
- Lizzy Hawker – 12:32:13
- Francesca Canepa – 13:17:01
- Emma Roca – 13:23:37
- Rory Bosio – 13:43:10
- Katia Fori – 13:58:25
- Magdalena Laczak – 14:07:50
- Fernanda Maciel – 14:12:01
- Amy Sproston – 14:13:35
- Emelie Lecomte – 14:35:54
- Nerea Martinez – 14:58:59
Mer information om årets lopp hittar du enklast på UTMB:s hemsida eller på irunfar.com.








Antal kommentarer: 3
Mathias
Vem vann? Vem kom trea? Det är väl inte bara Buud som ska nämnas i artikeln?
Jonas Lund
Hej Mathias,
du har absolut rätt men vi har varit på Tjejmilens mässa hela dagen och la därför snabbt ut en rapport vi fick från Jonas Buud genom Peter Fredricson innan arbetet drog igång i morse.
Nu har jag hur som helst uppdaterat med topp 10 för damer och herrar och hänvisar mer än gärna till http://www.irunfar.com som, enligt min åsikt, har en mycket bättre rapportering från loppet än arrangörerna själva.
Hälsningar
Jonas Lund, Webbredaktör
Nils
Flera av de förhandstippade löparna kom inte till start pga att loppet kortades ner från 167 till 100 km.