Filip Larsen vann UltraTri Sweden
Första tävlingsdagen innehöll 9 km både utslagsgivande och naturskön simning i Kungsbackafjorden och nästan sjutton mil kuperad landsvägscykel från hallandskusten till norra Småland – dessutom med en bergsmålgång på Tabergstoppen. Andra dagen var en ren cykeletapp med omväxlande kuperad och slät cykelåkning om totalt 340 km lågtrafikerad landsväg från småländska Taberg genom Östergötland till Trosa på södermanlandskusten. Den tredje och sista dagen var den tuffaste och innehöll totalt mer än nio mil löpning uppdelat på 23 km från Trosa till Mörkö och 68 km från Rangsta brygga på Södertörn till målet i Rålambshovsparken i centrala Stockholm. Däremellan genomfördes en 3 km lång simning över Himmerfjärden i mycket besvärliga förhållanden, med sidvind och meterhöga vågor. Underlaget på löpningen var ca en tredjedel asfalt, en tredjedel grus och en tredjedel tekniskt krävande skogsstig. Alla fem startande fullföljde loppet, snabbast var Filip Larsen från Järna som gick i mål på en totaltid om 31 timmar och 26 minuter.
Atleterna uttryckte samtliga sin uppskattning för den omväxlande och utslagsgivande banan som dels visade upp mycket av de finaste miljöer sydsverige har att erbjuda och dels ställde stora krav på startfälten, både på uthållighet i allmänhet och på specifik kapacitet i de tre disciplinerna. Segrande Filip Larsen kallade med ett brett leende tillställningen för ett Riktigt idiotlopp, tvåan Marcus Berggren ansåg att den inledande dagen erbjöd Underbar simning – helt underbar. och trean Crister Löfgren menade i en intervju med SR P4 Jämtland att loppet bjöd på Fantastiskt fin cykling på småvägar genom hela Sverige. Startfältets enda kvinnliga deltagare, sexbarnsmamman och redan tidigare ultratriathleten Marie Johansson, tyckte att Tampa dubbel Ironman var en smekning i jämförelse med kust till kust
Det är ännu inte helt klart om loppet kommer att få en andra upplaga 2014 men intresset är redan stort och preliminära datum är satta till 18:e-20:e juli 2014.
Foto: Christer Shapiro