Fullt TjurRuset-lopp får extra tävlingsdag
– Intresset har ökat kraftigt de senaste åren, men att loppet skulle bli fullt så snabbt hade vi inte räknat med, säger tävlingsledaren Christer Clefberg.
För att ge fler chansen att vara med i detta tuffa terränglopp gör arrangörsklubbarna Hässelby och Spårvägen nu TjurRuset till en tvådagarstävling.
– Vi kör ett lopp också söndagen den 6 oktober. Det blir samma bana som på lördagen, men med några justeringar. På vissa partier, till exempel när banan går genom en sankmark, blir det en parallell bansträckning på söndagen.
TjurRuset är ett upplevelselopp som varje år avgörs i ett nytt skogsområde i Storstockholm. Banan går upp och ned för branta backar, genom vattendrag och sankmarker, över stock och sten.
Intresset har vuxit snabbt; från 1 556 anmälda 2006 till 6 668 i fjol. Inför årets lopp sattes taket till 6 250 anmälda löpare. 39 procent av de anmälda är kvinnor, vilket är rekord för loppet.
Nu får ytterligare 5 000 löpare möjlighet att anmäla sig till söndagens upplaga av TjurRuset. Mer information finns på loppets hemsida www.tjurruset.se
Antal kommentarer: 1
Pelle
AXA fjällmaraton 2013, långa banan, fulltecknad 11 månader och 20 dagar före tävlingsdagen.