Fyra svenskar under EM-gränsen i Malaga
Hanna Lindholm

Fyra svenskar under EM-gränsen i Malaga


Hela tre kvinnliga och en manlig löpare klarade kvalgränsen till nästa års maraton på friidrotts-EM, när Malaga Marathon avgjordes i söndags. Hanna Lindholm från Huddinge kom på sjunde plats i loppet med 2.30.21 – vilket bara är 1.22 från hennes ett år gamla personbästa.

Nästa år avgörs friidrotts-EM i München i mitten av augusti. Maratonloppet i EM är speciellt eftersom det egentligen är två tävlingar som avgörs samtidigt: det individuella maratonloppet och lagtävlingen.

När Malaga Marathon avgjordes i söndags kom Hanna Lindholm från Huddinge på sjunde plats med 2.30.21. Det var Hannas sjätte fullföljda mara under 2021, som alla gått snabbare än 2.36. Hannas snabbaste lopp under 2021 är 2.29.36 på en mara i Österrike i maj. (Läs mer om Hannas tuffa säsong i kommande nummer av Runner’s World). Hanna har därmed redan kvalificerat sig till det individuella maratonloppet på EM, men klarade alltså EM-kvaltiden 2.32.00 ännu en gång i söndagens lopp.

Archie Casteel

Bakom Hanna noterade både årets SM-tvåa på halvmaraton, Sanna Mustonen från Hässelby, och Camilla Elofsson från Huddinge nya personbästa med 2.35.17 respektive 2.35.27. De har alla tre därmed klarat kvalgränsen för att få springa lagtävlingen på EM. Det gjorde även Archibald Casteel från Spårvägen, som var SM-trea på maraton 2020. Han noterade även nytt personbästa med 2.15.48.

De svenska kvalgränserna för herrar till EM är 2.14.30 för individuell start och 2.18.00 för en plats i laget till Europacupen. För damer är kvalgränsen 2.32.00 för individuell EM-start och 2.38.00 för att ta en plats i det svenska Europacup-laget. Blir det ett lag planerar Sverige att skicka fem, max sex löpare. Alla löpare som deltar i lagtävlingen räknas även in i EM-loppet.

Sanna Mustonen

Det var fina förhållanden när Malaga Marathon startade på söndagsmorgonen; vindstilla och 12–13 grader. Temperaturen steg sedan till 17–18 grader vilket medförde att många fick slita hårt under avslutningen av loppet.

Mark Korir från Kenya segrade i herrklassen på 2.07.39 och Tseginesh Mekonnin Legesse från Etiopien var snabbast av damerna med 2.24.50.

Resultat Malaga Marathon

Under 2022 avgörs inte bara EM i München, utan under juli månad avgörs även VM i Eugene i USA där maratonsträckan ingår som mästerskapsgren. Det innebär troligen att några av de bästa svenska löparna kan välja att springa VM framför EM som går i mitten av augusti. Kvalgränserna till VM-loppet är 2.29.30 för damer och 2.11.30 för herrar, och kvalperioden började gälla redan från 1 december 2020.

EM-kvalläget på maraton, svenska damer
På damsidan har Charlotta Fougberg (2.28.12), Hanna Lindholm (2.29.36) och Carolina Wikström (2.29.56) klarat den individuella gränsen på 2.32.00.
Under laggränsen på 2.38.00 är Sanna Mustonen (2.35.17) och Camilla Elofsson (2.35.27)

EM-kvalläget på maraton, svenska herrar
På herrsidan har Mustafa Mohamed (2.11.09) och Linus Rosdal (2.13.24) klarat den individuella gränsen på 2.14.30. Under laggränsen på 2.18.00 är David Nilsson (2.14.33), Archibald Casteel (2.15.48) Kristofer Låås (2.16.15) och Jonas Leandersson (2.16.40).

FOTO: Deca Text & Bild



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Reza och Maeva snabbast i Förbifartspremiären

Mohamedreza Abootorabi och Maeva Staub Olofsson blev de historiska vinnarna när 12-kilometersloppet avgjordes på den...

Läs mer

Fler springer Lidingöloppet – unga kvinnor bakom ökningen

Anmälningarna till Lidingöloppets 30-kilometerdistans har ökat med 20 procent – och det är framför allt...

Läs mer

Hur springer man Lidingöloppet på bästa sätt?

Missa inte våra bästa tips om hur du kan lägga upp loppet och vad du...

Läs mer

12 bästa tipsen för Lidingöloppet

På lördag är det dags för klassiska TCS Lidingöloppet. Här kommer chefredaktör Anders Szalkais tolv...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Stark avslutning av Kramer

I italienska Rovereto avslutade Andreas Kramer säsongen med att återigen springa under 1.45. På samma...

Läs mer

Bästa tipsen för Lidingöloppsbanan!

Klassikern TCS Lidingöloppet går på en utmanande men vacker bana. Så här tar du dig an den på bäst sätt

Läs mer

Tilda Månsson vann Tjejmilen

Efter en spurtduell med Carolina Wikström vann Tilda Månsson Tjejmilen i Stockholm. I Helsingborg blev Ebba Tulu Chala och Hanna...

Läs mer