Midnattsloppet arrangerar välgörenhetsloppet Alla för alla

Midnattsloppet arrangerar välgörenhetsloppet Alla för alla


Den 18 oktober arrangeras välgörenhetsloppet Alla för Alla till förmån för människor på flykt. Loppet är som längst 5 kilometer, en sträcka du antingen springer på Stockholms Stadion, på Slottsskogsvallen i Göteborg – eller där du befinner dig. 

Första starten går klockan 10.00, därefter släpps grupperna iväg i 30-minutersintervaller. Du får välja ett fritt antal varv, men max 5 kilometer, så att så många löpare som möjligt kan vara med. 

Anmälan sker på allaföralla.se och öppnar under kvällen den 24 september. Du väljer själv hur mycket du vill betala i startavgift, från 150 kronor och uppåt. Alla deltagare som är med och springer på Stadion eller på Slottskogsvallen får en deltagartröja. Har du inte möjlighet att vara på plats i Stockholm eller Göteborg kan du ändå skänka en valfri startavgift och springa 5 kilometer där du befinner dig. Bakom arrangemanget står Midnattsloppet men alla intäkter går oavkortat till FN:s flyktingorgan UNHCR.

I Stockholm och Göteborg kopplas startavgiften till ett tidtagningschip där summan registreras vid målgång. Hur mycket pengar som kommer in uppdateras löpande på en storbildskärm.

– Det här loppet handlar inte om att springa snabbast, det handlar om att hjälpa till, säger Göran Qvarfordt, VD Midnattsloppet.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Optimera ditt Midnattslopp

Vi tipsar om hur du tar dig an den utmanande banan och njuter av folkfesten...

Läs mer

Från high-tech till hjärta: tatueringen är löparnas nya favorit! 

Den till synes lilla, men kraftfulla symbolen som prydde många löpares hud på Stockholm Marathon...

Läs mer

Peters Trail – för kärleken till löpningen

Peters Trail är ett lopp med fokus på kärleken till löpning, naturen och livet. Och...

Läs mer

Läge för en film efter långpasset? Här är 5 klassiska löparfilmer du borde se!

Det finns en uppsjö filmer på temat löpning, vissa bättre än andra. Här är fem...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Optimera ditt Midnattslopp

Äntligen är det dags för 2019 års Midnattslopp på söder i Stockholm. Allt i träningsväg ska vara klart, och de...

Läs mer

Årets häftigaste träningsevent den 18 juni med Dahlen & Szalkai

Häng med på kanske årets häftigaste träningsevent den 18 juni med ledarna och inspiratörerna Micael Dahlen och Anders Szalkai. Det...

Läs mer