Nu släpps nya Summit Series från The North Face

Nu släpps nya Summit Series från The North Face


Nu lanserar The North Face sin senaste Summit Series Trail Running-kollektion, skapad i nära samarbete med de professionella löparna i The North Face trailteam.

[ANNONS] Den nya Summit Series-kollektionen med skor och kläder för traillöpning bygger på den senaste teknologin och material med hög funktionalitet. Målet har varit att utveckla produkter som ger dig maximal rörlighet och komfort – med lägsta möjliga vikt.

Summit Series-kollektionen innehåller allt från tröjor och en jacka till shorts, en ny tävlingssko och en ny löparväst. Här är de tre viktigaste produkterna i kollektionen: 

The North Face Summit VECTIV Pro 

Nya Vectiv Pro är utvecklad för tävling. Yttersulans Surface Control-teknologi ger fantastiskt grepp, och den vingförsedda kolfiberplattan i mellansula ger en mer stabil löpupplevelse på lösa underlag.  

Tack vare det energiåtergivande skummaterialet i mellansulan får du inte bara gott om stötdämpning som absorberar stötkrafterna för varje steg – den ger också bättre skjuts i frånskjutet.

The North Face Summit Superior Futurelight 

Den här lätta och packbara jackan ger dig skydd från vädrets makter tack vare ett FUTURELIGHT-membran med bra andningsförmåga som gör det lätt att reglera kroppstemperatur och fukt.

Superior Futurelight-jackan är vattentät med tejpade sömmar, har dragsko i midjan samt en justerbar huva. Den kan också packas i sin egen innerficka vilket gör att den alltid är lätt att bära med sig.

The North Face Summit Altimero ¾ Zip Top 

Altimero är en funktionell tröja som både värmer, kyler, ger komfort och dynamisk ventilation – vilket gör den till ett perfekt mellanlager eller förstärkningsplagg. De här egenskaperna beror i hög grad på tröjans dubbelstickade, patenterade DotKnit-tyg.

WindWall-panelerna gör att du håller dig varm i kalla förhållanden, då de bidrar till att minska vindens kylande effekt. Den 3/4-dels långa dragkedjan gör det enkelt att ventilera ut överskottsvärme, och det dubbelstickade DotKnit-tyget transporterar bort fukt från huden så att du håller dig torr – och därmed varm.

KOLLA IN THE NORTH FACE HOS LÖPLABBET



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Fler intressanta artiklar

Därför ska du testa att springa trail

Att springa trail i skog och mark är en svårslagen upplevelse. Har du inte testat det ännu? Då ska du...

Läs mer