Parkrun Sverige firar tio år!
Foto: Parkrun

Parkrun Sverige firar tio år!


Den 22 augusti firade Haga parkrun – och därmed parkrun Sverige – sitt tioårsjubileum. Det var Haga parkruns 418:e event – efter tio år av gratis fem kilometer långa motionslopp för alla på lördagsmorgnar, året runt!

Under de tio år som parkrun har arrangerats i Sverige, med start i Hagaparken norr om Stockholm, har arrangemanget vuxit över hela Sverige. I dag arrangeras parkrun på 16 olika orter runtom i landet. Falun är det senaste tillskottet där Kålgården parkrun hade premiär den 29 augusti.

Foto: Parkrun

Sammantaget har över 165 000 personer deltagit i de totalt över 3 500 parkrun-eventen som har genomförts i Sverige sedan det första eventet i Hagaparken för snart tio år sedan.

– Det är fantastiskt att se att fler och fler upptäcker parkrun, säger Deri Thomas, som var med och startade Haga parkrun 2016.

Foto: Parkrun

Han är fortfarande engagerad i Haga parkruns volontärteam, samtidigt som han i dag också jobbar med att stötta alla parkrun runtom i Norden (+50 st i dagsläget).

Foto: Parkrun

– Det var lite av en chansning att få igång parkrun här, men det blev en succé som ständigt växer – många älskar helt klart att börja sin helg med parkrun.

En typisk lördag samlas omkring 200 personer för att njuta av löpning eller promenad, samt trevligt sällskap, i Hagaparken. Allt organiseras ideellt av ett team volontärer.

Foto: Parkrun

– Ett enormt tack till alla volontärer som gör parkrun möjligt varje lördag, samt till Kungliga Djurgårdens förvaltning som låter oss vara värdar för parkrun vecka efter vecka och som också alltid har varit mycket stöttande. Vi ser fram emot att välkomna många parkrunners, gamla som nya!

Kort om parkrun:

Haga parkrun äger rum varje lördag i Hagaparken, start kl. 9.30 vid Tingshusslätten (i parkens södra ände). Det är ett gratis fem kilometer långt motionslopp med tidtagning, för alla åldrar och förmågor, organiserat av volontärer.

För att delta, registrera dig först en gång (gratis) på www.parkrun.se/register. Ta sedan med streckkoden från registreringen (digital eller utskriven) till parkrun – gäller för deltagande på alla parkrun runtom i världen. (Parkrun finns i över 20 länder på mer än 2 200 olika platser).

Se www.parkrun.se/haga och www.parkrun.se för mer information om Haga parkrun och övriga olika parkrun i Sverige. 

Foto: Parkrun


Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Bästa tipsen för Lidingöloppsbanan!

Klassikern TCS Lidingöloppet går på en utmanande men vacker bana. Så här tar du dig...

Läs mer

Löparfest i Helsingborg – Tulu Chala och Lindholm svenska mästare

Närmare 9 000 löpare tog sig an Helsingborgs gator när 2026 års Helsingborg Marathon avgjordes...

Läs mer

Starka svenskor gör upp på Tjejmilen 2026

På lördag 5 september avgörs den 42:a upplagan av Tjejmilen, Sveriges största idrottsevenemang för kvinnor...

Läs mer

SM i halvmaraton avgörs i Helsingborg

Nu avgörs SM i halvmaraton i Helsingborg. Mästerskapet ingår i Helsingborg Marathons stora arrangemang, som...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Kolla in livesändningen – och favoriterna i adidas Stockholm Halvmaraton

Lördag 29 augusti avgörs adidas Stockholm Halvmaraton för 25:e gången. Missa inte livesändningen här på...

Läs mer

Så springer du ditt bästa Midnattslopp

Se filmen och läs tipsen om hur du tar dig an den utmanande banan och njuter av folkfesten på Midnattsloppet...

Läs mer