Redan många anmälda till Tjurruset 2014
Den 17:e upplagan av Tjurruset avgörs lördagen den 4 oktober 2014. Intresset har ökat snabbt de senaste åren, från 1 556 anmälda 2006 till årets rekordsiffra på 11 356 anmälda.
– Årets lopp var uppskattat av deltagarna, så det är inte förvånande att så många anmält sig så här snabbt, kommenterar tävlingsledaren Bengt Jansson.
Av de 2 086 först anmälda är hela 47 procent kvinnor. Det var först 2008 som de kvinnliga löparna fick chansen att springa Tjurruset. Sedan har andelen kvinnor ökat stadigt. I år var 40 procent av deltagarna kvinnor vilket är rekord för loppet. Nästa år ser denna siffra ut att öka ytterligare.
2013 avgjordes Tjur Ruset för första gången under två dagar. Inför 2014 räknar arrangörsklubbarna Hässelby SK och Spårvägens FK än så länge med att loppet avgörs under en dag. Micke Hill och Tommie Nordh, som är ansvariga för banan, tittar just nu på två möjliga tävlingsplatser för 2014, en norr om Stockholm och en söder om huvudstaden. När banan är klar tas beslut om den håller för två tävlingsdagar, i så fall kan det bli aktuellt att precis som i år avgöra loppet under två dagar. I dagsläget ligger dock anmälningstaket på 6500 löpare.
Antal kommentarer: 3
Nina Nyström
Hej Marie!
Vi bara skriver om loppet. Startplats köper du på http://www.tjurruset.se.
/Webred.
Micke
Hej!
Två saker. När ni skriver om Tjurruset kan nu väl tidigt i texten skriva ”Tjurruset i Stockholm” eftersom det även finns i tex Karlstad. Det blir lite som att skriva ”Stadsloppet” & då ska alla förstå vilket lopp man syftar på.
Ni borde gå in & redigera kommentaren före min så dom slipper ligga ute med sina personnummer på hemsidan.
🙂 Micke
Nina Nyström
Hej Micke!
Det har du rätt i! Vi tar med oss det.
Mvh Webred.