Salomon Trail Tour växer och blir längre
Den kanske största nyheten inför årets Salomon Trail Tour är att tävlingsserien nu innehåller sju tuffare och längre lopp på cirka 20 km som ingår i en egen cup med namnet Suunto Ambit Challenge. Här räknas de fyra bästa loppen med poäng för placeringarna 1-15. Den totala prissumman fär Suunto Ambit Challenge är 60 000 kr.
Tävlingen för hela Salomon Trail Tour bär namnet Tigerbalsam Trail Tour och baseras på 16 första deltävlingarnas 10 km-lopp. Här räknas de fem bästa loppen för placeringarna 1-15. Den totala prissumman för Tigerbalsam Trail Tour är 50 000 kr.
– I år har vi framförallt satsat på att få till tuffare utmaningar och mer riktig skogslöpning på alla tävlingsorterna. Att springa Salomon Trail Tour ska helt enkelt vara en löparupplevelse som verkligen skiljer sig från vanliga stadslopp och hjälper fler att få upp ögonen för att springa vid sidan av vägen, säger Erik Ahlström som är samordnare för Salomon Trail Tour.
Salomon Trail Tour avslutas i Sälen den 21-23 september med final, utställningar, föredrag och en bankett med prisutdelning för båda cuperna.
SALOMON TRAIL TOUR 2012
| Datum | Deltävling | 5/10 KM | 20 KM |
| 21 april | Spring Cross Stockholm | X | X |
| 28 april | Åmål | X | |
| 3 maj | Linköping | X | |
| 12 maj | Norrköping | X | X |
| 19 maj | Kullamannen Skåne | X | |
| 2 juni | Skatås Göteborg | X | X |
| 6 juni | Växjö | X | |
| 9 juni | Kristianstad | X | X |
| 30 juni | Globen Stockholm | X | X |
| 21 juli | O-Ringen Halmstad | X | |
| 8 augusti | Sundsvall | X | |
| 1 september | Kåsjön Göteborg | X | |
| 8 september | Jönköping | X | |
| 15 september | Umeå | X | |
| 16 september | Örnsköldsvik | X | X |
| 23 september | Eskilstuna | X | |
| 21-23 september | Sälen | X | X |
| 29 september | Åre | X | |
| 6 oktober | Tjurruset Stockholm | X |
Film från Salomon Trail Tour 2011
Läs mer på Salomon Trail Tours hemsida







