Stockholm Trail med Vasaloppssegrare
Stockholm Trail utgår från Globen och bjuder på tre olika banor som sträcker sig 6, 10 eller 21 kilometer runt om i Nackareservatets terräng. Loppet hoppas inte bara kunna utnyttja det svenska sommarlandskapet utan också dra nytta av den ljusa årstiden. Därför går första start inte förrän 17.30.
Som en del av Salomon Trail Tour finns det dessutom två deltävlingar inom touren att hålla reda på. Dels Suunto Ambit Challenge på den längsta sträckan 21 km, dels Tiger Balsam Tour för 10 km.
Förutom Oskar Svärd och Jenny Hansson kommer bland annat vår egen bloggare Andreas Svanebo, som bland annat vunnit AXA Fjällmaraton, vara med i loppet. Det är naturligtvis något som talar för att det kommer att gå undan på Stockholms stigar i helgen.
Antal kommentarer: 1
erik ahlström
Ses där såklart!
En premiär vill jag inte missa!
Efteranmälningar är möjliga!