Världsrekord i London
Josh Kerr korsar mållinjen som världsmästare 2023. FOTO: DECA Text & Bild

Världsrekord i London


Josh Kerr höll vad han hade lovat. På Diamond League-tävlingarna i London satte han nytt världsrekord på en engelsk mil.

Sedan 1999 hade Hicham El Guerrouj haft världsrekordet på distansen med 3.43,13. I London gjorde Josh Kerr ett målmedvetet försök att slå det.

Och hemmapubliken fick se löparhistoria skrivas. Kerr låg perfekt med de två hararna genom hela loppet och med 300 meter kvar ökade han farten ytterligare.

Efter att ha passerat 1500 meter på 3.27,51 hängde det gamla rekordet löst, och när han korsade mållinjen på 3.42,66 (efter ett slutvarv på under 55 sekunder) var saken klar.

Sedan tidigare har Kerr haft ”Project 222” som går ut på att springa en engelsk mil på just 222 sekunder. Det var också exakt vad han lyckades med under lördagen

Alla resultat från Londons Diamond League hittar ni här

Sjöberg åtta genom tiderna

Vera Sjöberg, som för övrigt gjorde ett fint jobb som hare i damernas lopp under London Diamond League, stod under veckan också för ett eget topplopp på 5000 meter.

I belgiska Liège sprang hon in som nia på 15.24,87. En tid som gör att hon befäster sin plats som åtta genom tiderna i Sverige.

Sjöberg under VM i Toky 2025. FOTO: DECA Text & Bild

På samma tävling sprang även Leo Magnusson och Vidar Johansson 3000 meter hinder. Det slutade med 8.24,30 och en andraplats för Leo, samt 8.28,22 och en fjärdeplats för Vidar.

I samma land, några mil och dagar därifrån, avgjordes också tävlingarna i Heusden-Zolder. Där sprang både Benjamin Åberg och Victor Wahlgren under 1.50 på 800 meter. Åberg blev bäste svenskt med 1.48,87 medan Wahlgren kom i mål på 1.49,85. Julia Samuelsson sprang dessutom hinder på 9.51,75.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Juniorerna imponerade i USA

JVM slutade med två svenska juniorrekord på 3000 meter hinder och 3000 meter. I Eugene,...

Läs mer

Topptid av Vera Sjöberg

Med en vecka kvar till EM i Birmingham visade de svenska löparna form i Belgien. ...

Läs mer

Pihlström och Cernjul regerade på SM

Hälles lagarbete knäckte Kramer och krönte Samuel Pihlström till SM-kung i Uppsala. På damisdan spurtade...

Läs mer

Tjeckisk vecka för svenska löpare

I Ostrava förbättrade både Vidar Johansson och Leo Magnusson sina säsongsbästan på 3000m hinder.  Under...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Pihlström snabbast i svenskduellen på Stadion

Samuel Pihlström drog det längsta strået mot Andreas Almgren när de båda svenskarna ställdes mot...

Läs mer

Fina resultat i Drammen

I Norge stod Meraf Bahta för sin snabbaste tid på fyra år och Liv Dinis sprang upp sig som femma...

Läs mer

Danielsson trea genom tiderna

I franska Lille slog han till med 13.35 på 5 km landsväg.  Det var under Urban Trail de Lille som...

Läs mer