Olympia2Olympia: Stadio Olimpico, Rom
Blogg

Olympia2Olympia: Stadio Olimpico, Rom


Stadio Olimpico i Rom arrangerar guidade turer flera gånger varje dag. Mycket handlar om fotboll, men där finns även vissa spår av olympiaden 1960.

Dagens soundtrack: Toto Cutugno – Insieme: 1992

Totti må vara kungen av Rom, men… det råder väl inga tvivel om att drottningen måste vara Wilma Rudolph, den amerikanska sprintern som tog tre guldmedaljer under OS 1960 i Rom. Två individuella guld på 100 och 200 meter och dessutom stafettguldet på 4 x 100 meter. Skapligt facit för tjejen som hade polio som liten!

Få idrottsarenor kan tävla med Stadio Olimpico i Rom med dess härliga läge och avspända atmosfär. När man känner viss stress för att besöka arenor i andra storstäder så känner man bara lugnet när man närmar sig Romas och Lazios hemmaplan. Det är väl å andra sidan kanske en helt annan stämning när det vankas fotboll, men jämfört med andra namnkunniga arenor så känns det mer som ett konfirmandläger när man närmar sig Stadio Olimpico.

1960 var Sydafrika med för sista gången på väldigt länge i OS-sammanhang, och det skulle dröja ända fram till olympiaden i Barcelona 1992 då landet återigen ansågs var rumsrent.

Kina var inte med under tävlingarna i Rom på grund av konflikten med Taiwan. Men inte inte ens Taiwaneserna var glada eftersom de tvingades tävla under namnet Formosa och inte Kina. Något de protesterade emot genom att marschera in med en skylt med texten ”Under protest”. Rörigt…

Det började dessutom hända saker inom pillerverksamheten i samband med den här olympiaden. Där dog bland annat en 23 år gammal dansk tempocyklist efter att ha knaprat amfetamintabletter. Det hände alltså grejer 1960…

Olympiastadion i Rom, en byggnad jag trampat förbi ett antal gånger men aldrig besökt förrän nu.

Curva Nord respektive Curva Sud. Lazio har lagt beslag på den norra kurvan medan Roma häckar på dess södra sida.

Komforten i stolarna klarade testet, fotbollsspelarna/ledarna i den italienska huvudstadens toppklubbar sitter bekvämt!

Prydlig ordning i Lazios omklädningsrum, jag misstänker att varje spelare har varsin städvecka under säsongen..?

Även spelarna i Roma sköter städningen med den äran och Lukakus tröja ser välstruken ut.

Zalewski och Smalling har emellertid en viss oordning när det gäller hur tröjorna hänger i omklädningsrummet. Tveksamt om de får behålla veckopengen av klubbpresidenten.

Olympiska ringar, Stadio Olimpico är alltså mer än bara fotboll.

Den guidade turen inleds med att besökarna går ner under stadion och möts av ett galleri med signerade tröjor, bara det är värt besöket.

Tröjgalleriet i Stadio Olimpico i Rom.

Tottis dojjor, bara en sån sak!

Funktionsmaterial anno OS 1960…

Löparbanorna är täckta, men det var alltså här som Wilma Rudolph stormade fram 1960 och satte tre världsrekord på 100 meter, 200 meter och stafett 4 x 100 meter.

Stolar i olympiska färger, ännu ett tecken på att det pågick något sorts event där för 64 år sedan…

Framför stadion får man än fler tecken på att det har arrangerats OS inne på stadion.


Senaste numret av Runner’s World!

  • Kom i form! Så tränar du för ett långlopp
  • Sarah Lahti – den svenska stjärnan går från klarhet till klarhet
  • Forskning: Därför blir löpare äldre och friskare
  • 39 tips för ett bättre 2026
  • Guide! 13 nya löparklockor
  • Varför ska du göra rehab – egentligen?
Bli prenumerant

Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Olympia2Olympia: Tärningen är kastad
Blogg

Olympia2Olympia: Tärningen är kastad


Stadio Olimpico, Rom

Dagens Soundtrack: Engmans Kapell – Norrlands Glimmande Guld

Dagens etapp: Anzio – Stadio Olimpico, Rom

Nästan, men bara nästan kalasstart på dagen. Med 20 sköna kilometrar i sadeln slog jag mig ner på ett skönt café och sippade på en ”americano” samtidigt som jag ringde upp gamla kollegan Rebecca Hjelm på FaceTime.

Det var dagen D, rättningen av sista deltävlingen i Mellotävlingen. En tävling på min gamla arbetsplats DHL Sales som har pågått ända sedan människan lärde sig behärska elden. Typ.

Jag har inte lyssnat en sekund på någon av årets mello-låtar, men det har gått bra ändå med tippandet och inför finalen så låg jag faktiskt i delad ledning. Och.. jag skulle naturligtvis ha legat i ensam ledning om det inte vore för att jag fick feeling och gissade att Peppe Lindholm och Engmans Kapell skulle dra en finalplats i en av deltävlingarna. Så var ej fallet och jag missade därmed viktiga poäng som hade behövts för att bärga segern i denna mycket prestigefyllda tävling.

När poängen lästes upp under mitt kaffestopp i den lilla italienska staden Ardea, så visade det sig att jag var en poäng bakom segraren Olov Lundh (inte den långe!). Jag missade därmed ett helt års rättighet att skryta om mina mello-kunskaper (i själva verket ganska obefintliga) och rätten att pika mina forna kolleger.

Surt, men allt är naturligtvis Peppe Lindholms fel. Han får väl gottgöra det på något vis. Antingen genom en kopp kaffe på Camp Järvsö eller.. att jag får ersätta honom som trummis i Engmans Kapell. Då blir det finalplats.

Olympiastadion i Rom är numera nådd och i går seglade det dessutom in en anmälan till Rom Marathon. Jag har emellertid några dagar på mig att ångra beslutet, jag ska stämma av med kroppen på fredag. Jag är lite osäker på om jag i nuvarande skick orkar trumma på runt Rom…

Stenhård Mellotävling med forna kollegorna på DHL Sales i Ljusdal. Och.. allt är RW-Poddens Peppe Linholms fel. Jag gissade att låten Norrland skulle gå direkt till final, och därmed tappade jag viktiga poäng.

Alla vägar bär till Rom och de har en tendens att alltid göra det. Det har blivit otaliga cykelbesök i staden, man tröttnar aldrig på den italienska huvudstaden.

Cykel- och promenadväg utmed Tibern. Det går förhållandevis lätt att navigera genom Rom trots all trafik.
På måndag avgörs Vatikanstaten Marathon på denna promedväg utmed Tibern. Ett tips till er som ska springa Rom Marathon på söndag.
Vad som har lirats på denna slitna arena..?
OS-finalen 1960 mellan Jugoslavien – Danmark! Danskarna förlorade med 3-1. Innan denna arena byggdes så spelades det dessutom VM-final här på samma plats 1934 mellan Italien – Tjeckoslovakien. Även Roma och Lazio har lirat här.

Forum Romanum, Rom.

Monumento Nazionale a Vittorio Emmanuele II. Planetens vackraste byggnad?
Colloseum. nästan lika vacker som Modos gamla arena Kempehallen i Ö-vik. Nästa år blir det slutspel!
Vart är på väg nu..? Stay tuned!


Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Olympia2Olympia: Flamengo vs Flamingo
Blogg

Olympia2Olympia: Flamengo vs Flamingo


 

Skillnaden mellan Flamengo och flamingo? Färgerna. Flamengo kör med rött och svart på sin hemmaplan Maracanã i Rio de Janeiro. Flamingos brukar däremot köra med rosa skrud. (Till vänster syns Flamengoikonen Zico)

Dagens Soundtrack: Stonecake – Tuesday Afternoon

Dagens etapp: Terracina – Anzio, Italien

Poddar, motvindens värsta fiende. Med en konstant motvind, i det här fallet sex sekundmeter, är det närmast obligatoriskt med trådlösa hörlurar för att få bort det där malande irriterande ljudet som viner i öronen. Och vad är väl då bättre än en podd.

Fotbollspodden When We Were Kings passar naturligtvis alla tillfällen, men extra bra för långfärdscykling eftersom avsnitten är typ längre än Öresundsbron.

När man i normala fall endast har en timmes lunchrast att plöja igenom vanliga poddar så går det alltså åt nästan hela veckans lunchraster för att ta sig från punkt A till B när man lyssnar på WWWK. Detta trots att jag fuskar med att ha ljudet på hastigheten 1.25 för att speeda upp Erik Niva.

Eftersom avsnitten dessutom är omöjliga att bita av efter en timme (man går på händerna om man inte får plöja igenom avsnitten rakt upp och ner) så spar jag numera avsnitten tills jag verkligen har tid att avnjuta dem, d.v.s. i cykelsadeln.

I dag hade turen äntligen kommit till dubbelavsnittet om Fiorentina, min italienska favoritklubb. Serie A-laget som bland annat tränats av Svennis, men som framförallt är synonym med argentinske målsprutan Batistuta. Där spelade under en turbulent period även galningen Edmundo, en spelare som sällan blev långvarig i sina klubbar och som gick under öknamnet ”O Animal” (Odjuret). En spelare som bland annat representerat Rio-klubben Flamengo.

Totalt därmed drygt fem timmars utsökt fotbollsgodis från Florens (och Rio), timmar som mentalt dämpade motvinden med flera sekundmeter.

Kanske det var en tillfällighet, men som på beställning dök det faktiskt mitt under poddavsnittet upp ett gäng flamingos typ en järnnia från cykelvägen. Inga odjur dock, inte ens Edmundo.

Lungomare Di Terracina, dagens startpunkt.

Lungomare di Sabaudia, en vägremsa nära kusten som verkar vara väldans populär bland cyklister och löpare.

Flamingos och sothönor trivs som en fiskpinne i fritösen i Parco Nazionale del Circeo.

Om man tvättar dessa Flamengotröjor tillsammans i 60 grader så kanske slutresultatet påminner om en flamingo..?

Cyklister som gjorde det enda kloka beslutet och cyklade i sydlig rikting, med vind i ryggen…



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Olympia2Olympia: Påven får vänta
Blogg

Olympia2Olympia: Påven får vänta


Minturno, Italien.

Dagens Soundtrack: Bonnie Tyler – Have You Ever Seen the Rain?

Dagens etapp: Mondragone – Terracina

Knappt åtta mil i cykelsadeln och det är så dagarna brukar se ut numera. Tidigare var det en skamgräns på 100 km om dagen som bara fick underskridas om man typ hade 30 sekundmeter motvind och spruckna hemorrojder.

Tiderna förändras alltså, men kanske till det bättre? Jag får inte längre dåligt samvete över att börja kika på hotell redan under tidiga eftermiddagar.

Med ca 80 km om dagen så behöver man ej heller stressa iväg på morgonkulan. Man kan unna sig både en fjärde och femte kopp kaffe innan man ”sadlar hästen” och rullar iväg.

Rimligtvis är det alltså bara en dag kvar till Olympiastadion i Rom, men… varför stressa? Det finns dessutom mycket skönhet att checka av på vägen mot den eviga staden, så det får nog därmed bli ännu en övernattning vid den vackra italienska kusten.

Påven får alltså vänta ytterligare en dag på min ankomst. Hoppas han inte tar illa upp.

Kustremsan norr om Neapel fortsätter att leverera ögongodis. Dessutom mestadels plant och en hel del cykelvägar utmed strandpromenaderna. All inclusive!

Minturno, Italien.

Förmiddag med sol, eftermiddag regn. Kändes som fyra årstider i Italien under dagen.

Gaeta. vacker kuststad med en hel armada med båtar:

Gaeta, Italien.
Två slagskepp fångade på samma bild. Endast 10 växlar på mitt slagskepp, men… det har visat sig att det är allt man behöver. (Kassetten är på 11-46 vilket gör att man får ett stort växelområde och den passar därmed för såväl plant underlag som tuffa uppförsbackar.)

Gaeta, Italien.

Sperlonga, Italien.

Dramatiskt kustlandskap där väg SR213 är framdragen.

Rio Claro, Italien.


Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Olympia2Olympia: Tyrrenska havet
Blogg

Olympia2Olympia: Tyrrenska havet


Dags för ny cykelresa, denna gång mellan Stadio Diego Armando Maradona i Neapel till Olympiastadion i Rom.

Dagens soundtrack: Sven-Bertil Taube – Så skimrande var aldrig havet

Dagens etapp: Stadio Diego Armando Maradona, Neapel – Mondragone

Nästa anhalt på olympiaturnén blir Olympiastadion i Rom, en arena jag har passerat flera gånger tidigare med cykel, men aldrig besökt invändigt. Den här gången är det meningen att det ska ske och förhoppningsvis i samband med Romas nästa hemmamatch på söndag.

På söndag brakar även Rom Marathon igång. Det går fortfarande att anmäla sig, men jag kan inte påstå att löparformen är den ultimata. Jag sprang loppet 2014, så kanske det är läge att ställa sig på startlinjen 10 år senare? Vi får se. Jag har några kilometer i cykelsadeln att tänka igenom beslutet…

För er som ska springa i Rom och är sugen på fler fysiska aktiviteter så kommer Vatikanstaten Marathon att avgöras dagen efter Rom Marathon. I princip så är det bara starten som går i Vatikanstaten, därefter är det löpning på en vändbana utmed Tibern resten av tävlingen. Man springer en mile (1609 meter) söderut där vändpunkten är och springer sedan tillbaka tills proceduren har upprepats tillräckligt många gånger så att det blir en mara.

Jag sprang Vatikanstaten Marathon under fjolåret och då var det typ ett 20-tal löpare på startlinjen. Det blir väl något liknande i år, men utan undertecknad. Det handlar emellertid inte om någon bannlysning av påven, utan mer om att jag har sett tillräckligt av Tibern.

Tävlingen är i vilket fall godkänd för att tillgodoräkna sig som Vatikanen för alla medlemmar i Marathon Globetrotters. Så… här finns en fin möjlighet att skrapa ihop två länder utan någon större logistisk ansträngning. Dagens dubbel!

Stor fet cykel på tågvagnen, dags att vakna SJ..? Sverige är ett stort U-land när det gäller att transportera cyklar på tåg. I Neapel är det busenkelt, den korta transporten till Stadio Diego Armando Maradona gick därmed galant.

Curva A vs Curva B. Visst låter väl ändå Curva A betydligt läskigare..?

Lungomare di Via Napoli. Oavsett vilken planhalva man väljer i Italien så är man garanterad mycket ögongodis.

Lago d’Averno med Tyrrenska havet i bakgrunden.

Diego dyker upp överallt, går inte ens att skyffla i sig en fingerborg espresso på ett café förrän han dyker upp!

Lågsäsong utmed italienska kusten gör det gynnsamt att turista under den här perioden. Fina hotell med vandrarhemspriser typ mest överallt. Lördag hela veckan alltså för bekväma långfärdscyklister som saknar disciplinen att resa sitt tält…



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Olympia2Olympia: Pompeji
Blogg

Olympia2Olympia: Pompeji


Pompeji

Dagens Soundtrack: Volcano Man – Will Ferrell, My Marianne

Vesuvius, den mäktiga vulkanen en mil söder om Neapel, är fortfarande aktiv och sprattlade senast till 1944. Mer känd är naturligtvis utbrottet 79 f.kr. som ödelade städer som exempelvis Pompeji och Herculaneum. Ungefär 2000 personer dog i Pompeji och totala dödssiffran för hela området var ungefär 16,000 under vulkanutbrottet.

Vulkaner är farliga grejer, inte minst Vesuvius. Tacka vet jag då istället en pizza vesuvio. Och kan det finnas någon lämpligare plats i Neapel än att inta en vesuvio på Pizzeria Santa Maradona? Eller på Pizzeria Il tempio di Maradona? Båda ligger runt det lilla torget Largo Maradona i stadsdelen Quartieri Spagnoli i Neapel, men det kryllar naturligtvis av pizzerior över hela stan som hyllar den argentinske fotbollsikonen.

Vid Largo Maradona finns en stor muralmålning av Maradona och ett helt smörgåsbord med graffitimålningar föreställandes den store fotbollshjälten. Och.. extremt många turister som trängs på den lilla ytan för att hylla den bortgångne Napolispelaren.

Om mina kalkyler stämmer så är nog Largo Maradona dessutom en riktigt bra plats att fly till om Vesuvius får ett nytt utbrott eftersom Quartieri Spagnoli ligger lite högre upp i Neapel. Om katastrofen är framme så är jag nämligen säker på att man kan fortsätta äta sin vesuvio i lugn ro på Pizzeria Santa Maradona utan att behöva plaska omkring i lava. Eller tomatsås.

Neapel, så mycket mer än pizza och fotboll!

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji
Pompeji

Pompeji

Pompeji
Pompeji

Pompeji

Pompeji
Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji

Pompeji
Järnvägsstationen i Pompeji nås enkelt på en knapp halvtimme från Neapel för 4 euro. Från Järnvägsstationen är det en promenad på 1700 meter till entrén till området. Entrébiljetten kostar mellan 18–23 euro.
Largo Maradona, Neapel
Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel

Largo Maradona, Neapel



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*