Summering av dag 2 av Nyårslöftet 2012
2 januari fick vi in en bra bit över 500 olika träningsrapporter via vår blogg, Twitter (#rwloftet2012) eller Facebook. Att intresset fortsätter öka tror vi inte minst beror på att alla era kommentarer hjälper andra att utföra sin träning även de dagar då det tar emot. Bland annat fick vi följande kommentar på bloggen:
”Tog mig ut mot alla odds! Hade landat i soffan med filten upp till hakan och bestämt mig för att strunta i hela utmaningen, gick in och läste om allas träning, reste mig upp, gick ut och joggade 4 km i mörkret!” – Lotta
Det är dessutom roligt att vi får rapporter från runt om i hela landet med allt från regn i söder till snöstorm i norr. För oss som är riktiga löparnördar är det också perfekt att få så många tips om olika typer av alternativ träning som finns. Vi ska själva försöka att publicera lite artiklar på hemsidan i det ämnet under hela den här perioden.
Och sist men inte minst vill vi ge en extra eloge till alla er som orkar träna riktigt tidigt på morgonen, sent på kvällen eller mellan alla andra famlijeaktiviteter. Att få in träningen så att det passar ihop med övriga livet är en stor del av den verkliga utmaningen.
Här följer några fler favoritkommentarer från andra dagens träning:
”Tungt och svettigt spinningpass på 30 min. Tunga ben. Tacka vet jag löpning.” – Regina
”Dag 2 bjöd på 5km löpning i snöoväder, blev nästan rädd att arbetet skulle störa träningen men ett löfte är ett löfte.” – Dan
”Idag har jag älg-hufsat backar. Taggad till tusen 🙂 Älgarna hufsar bara vid mörkrets inbrott… So do I!!! Letade upp den mörkaste backen som låg lite lagom långt ifrån det upplysta löpspåret. Hufsade 20 min. Roligt alternativ till de vanliga backintervallerna (tips). Avslutade med styrka/rörlighet: chins, dips, tabataintervaller: hoppade hopprep, djuuuupa knäböj.” – Maria
”Löpband, kickstötar, frivändningar, draken, musslan och massa magövningar fick bli dagens träning. Med @MickeBladh. 2 av 31. #rwloftet2012” – Springibenen
”Etapp 2 i utmaningen klar, blev 7,62km löpning. Under en stjärnklar kväll vart det prat tempo och gott sällskap. Skönt att efter en hektisk dag får koppla av med löpning i god kamratanda” – Jimmy
”30 minuter på löpbandet i hotellets källare i New York.” – Alexandra
”det går bra nu! PB v.s #sockermatch2012 2-0, PB v.s #aftonbladetlöfter2012 2-0 & PB v.s #rwloftet2012 2-0” – PernillaBredholt
”Min dotter och jag joggade 3,5 km. Långt, tyckte hon. Bättre än inget, tyckte jag.” – Lasse
”Planen när jag vaknade var att göra säsongsdebut i längdspåret. Tittade ut och insåg att det var 4+ och hade regnat hela natten… Det fick bli styrketräning istället, ben och armar. Det gäller att vara flexibel i utmaningen.” – Lena
Till dagens vinnare av en löparprodukt från Asics utser vi följande kommentar:
”Satt utanför gymmet och väntade på att det skulle öppna i morse – så taggad är jag nu. Mixade styrketräning med motionscykel och crosstrainer i 45 minuter.” – Susanne
Vad ska man säga – morgonstund har guld i mun! Vi ber Susanne maila sin adress till jonas@runnersworld.se.
Nu fortsätter vi med dag 3 av Nyårslöftet som du enklast följer och är med i via vår blogg.








Antal kommentarer: 18
DennIsD
Dag 3 var ensam, kl. 5 imorse var inte ens hundägarna ute medans jag sprang.
Stefan Jonsson
Ett MTB-pass den 3e jan kan vara kallt,blött,tungt å lerigt,med klättring uppför både Ålleberg och Mösseberg,men åxå helt underbart att kunna göra vid 55 års ålder!
Pannbenet växer så det är frågan om hjälmen går på nästa gång.29km,pass3/31.
Gabriella R
I ett overkligt vackert vinterlandskap fick benen äntligen frihet. Tänkte låta nyårslöftet vara tidlöst, men har ändrat mig till att det får vara distanslöst. 45 minuter löpning i dag – vintervit livskvalitet!
Gun-Britt Krook
Stavgång 7,5 km i strålande vintersol tillsammans med min grannfru. Fick energi både till hjärtat och till hjärnan. Avslutade med 30 min yoga. Behövdes efter mina ömmande muskler från igår.
Röda kenyanen
Transportjogg till jobbet i morse kl 04:30. 4,2 km, lite segt men ändå skönt. Helt ensam och helt tyst.
jonas sundbom
10.61 km hur kommer benen att kännas den sista januari ?:))
Haile Chennaya
P.W. hemifrån till sjöarna, sedan två sjöar runt här i Solna, därefter hem igen (1:01:08). Det var riktigt skönt, solen sken o luften var frisk 🙂
Längtar redan till morgondagens aktivitet?!
Lena jansson
Idag var inte bara dottern med utan även barnbarnet i sin vagn, gav oss lite extra tyngnd i löpsteget.
Eddie
Idag regnade det och blåste rejält, så det fick bli löpbandet här hemma. 2,7 km, blandat gång och löpning.
Karolina
En tur mellan Mossby och Ystad på rullskido ca. 2 mil med ett stormpiskat hav som sällskap blir mitt bidrag till nyårslöftet den 3/1
Christer
Min son har länge tjatat om att få spela tennis och nu börjar mognaden komma för att testa så idag blev ett av de roligaste träningspassen på länge, en timmes tennis med min son. Grymt duktig är han oxå!
löparnettan
På promenaden igår -planerade jag dagens pass. Löpning hem fr. jobbet, kräver en viss framförhållning, tar med mig ”löparstassen” och fixade skjuts m Lotta till jobbet. Det var kul att jobba hela dagen då jag visste att jag skulle äventyra hemmåt, 8 km blev det hem! Och arb.kompisarna blev välinformerade om Runnersworlds nyårslöfte! Hunden M fick en kortare promenad – men hon sa att det var okej! Matte var ju så glad.
Kristina Zillman
P g a tidsbrist blev det endast en kort promenad idag – en väldigt blöt och stormig sådan!
Kämpar på med hostan – tror att den börjar bli bättre nu…snart hägrar löparskorna 🙂
Kristina O
Innan stormen Emil rullade in över Gotland så hann jag med en löparrunda på 4,5 km i regnblandad snö.
Malin
Blåsigt värre i dag, men 30 minuter cykling blev det i allafall:)
Pia Schoultz
Andra dagen med spinning, nu 45 minuter. Riktigt kul och svettigt!
Cattis Karlsson
6,05 km kvällspromenad i 7:52-tempo med snön piskande i ansiktet – härligt men lite långtråkigt.:).
Ulrica
Kl 06.15 imorse stod jag uppställd i regnet på Östermalms IP för att i 75 minuter få krypa i leriga diken, klättra över staket, göra benböj med kompis på ryggen, armhävningar, rygglyft och dips mm under ledning av Brutale Bruno och NMT. Dagens budskap var, du blir bara blöt en gång!
Glömde rapportera gårdagen, gick upp och nedför skidbacken (som är snötom) ett antal gånger. Oj vad det brände i benen:-)