#fredagsgottis Ta vad man har bröd
N påstod att jag ”aldrig bakat vanligt bröd”. Att ”det alltid är massa mysko saker i”. Jahapp. Så jag tänkte att jag bakar väl ett ”vanligt bröd” då. Men det var väl inte så vanligt ändå visade det sig sen men det blev gott. Det går att göra lite hur som helst. Man tar vad man har hemma och ett paket jäst. Mycket bröd blir det, typ två plåtar!
Smula ett paket jäst i en stoooor bunke.
Värm 1 liter vätska. Jag tog 5 dl havremjölk, 2 dl ohomgeniserad mjölk, lite olivolja, lite kvarg och ett ägg så det blev en liter. Lite honing också.
Lös jästen i lite av vätskan och rör sen ned resten av vätskan. Lite salt och lite brödkryddor eller kanske timjan. Jag hade i 1 msk gurkmeja!
Börja sen ösa i mjöl och annat. Jag hade i:
1 dl kokosflingor
1 dl linfrön
1 dl solrosfrön
3 dl havregryn
3 dl bovetemjöl
Ca 8 dl dinkelmjöl tills det blir en lös deg. Du behöver flera dl till när du ska baka ut.
Låt jäsa 40-60 minuter.
Knåda och forma till frallor medan du tillsätter mer mjöl så det blir hanterbart, kanske blir 15-20 stycken. Låt jäsa på plåten 30 minuter till och sen skjuts in i ugnen på först 250 grader i 5 minuter för att få en fin skorpa, sänk sen till 200 grader i 10-20 minuter till tills de låter ihåliga när du knackar på dem.
Njut med smält smör och ost. Hedonistiskt.
