Långpass- för alla
Om fredagmorgonens solostrides var det ena benet av min löpning så är gemensamma långpass med ultraanda det andra benet som glädjen i löpningen vilar på.
Min vän Peter hade ritat en rutt som var indelad i 5 km etapper med beräknade hålltider så man kunde kliva på och av som man själv ville.
Vi möttes utanför World Class Vasastan som igen ställer upp så snällt med omklädningsrum för oss! Cirka 20 stycken glada i solen. Många kramar och namn som fick ansikten.
Vi joggade iväg mot färjeterminalen och lyckades pricka Estlandsfärjans trötta passagerare precis när de klev av! Vidare mot Ropsten, Bergshamra, Näckrosen, genom Sundbyberg mot Pampas, ut på Kungsholmen och tråcklade oss över broarna till Gröndal. Helt fantastiskt väder!
Jag kände mig seg i kroppen och lite låg på energi i början men allteftersom vi sprang blev det bättre. Efter det goda fikat vid 27 km så lossnade det. Där avvek några och en anslöt och det var riktigt fiffigt upplägg det här- att kunna hoppa på och av!
Flera stycken slog sina distansrekord- Jenny som ska springa Tjejmaran hade sprungit runt 25 km tidigare och blåste förbi maratondistansen. Grymt imponerande. Så kan det gå när man tar det lugnt, har bra sällskap och ett bra fokus!
Väl framme vid World Class passerade vi precis maratondistansen! En riktigt fin dag med så mycket löparglädje och nya bekantskaper! Jättekul!
Tusen tack Peter för rutten och tack alla som kom och sprang och inspirerade! Mer sånt! Lovar!









