#Måndagspeppen Gör din jul god
Det är bara 17 november men den kommersiella julpushen är redan igång. Och alla vill väl ha den där perfekta julen? Samtidigt är det fler som redan nu har lite ångest. Ångest över hur man ska lösa det med familjen man vill eller inte vill fira med. Hur man ska hantera allt mat och gottis som det bjuds på eller man vill men ändå inte vill baka. För en del blir det nästan som att ge upp i några veckor och sen börja om med ett sunt liv efter nyår. Fine med det om man njuter, men de flesta mår faktiskt lite dåligt av det.
Kontrasterna är skarpa. På gatorna sitter tiggare och vi kryssar förbi dem med påsar fullla med det som ska skapa vår allra mysigaste jul.
Men om du tänker tillbaka. Eller drömmer framåt- vad är det som är det mysigaste med julen?
Det är förmodligen inte ett ting eller ens ett bakverk (jo ok utan knäck är det tamejfasen inte jul här iallafall) men ni förstår.
Att ta en lång promenad en ledig dag, komma in, göra en kopp te, sätta på fin julmusik och tända ljus. Är inte det mysigt? Eller är det att spela spel? Vara på landet? Vara hemma? Ha lite mer tid att läsa? Promenera? You name it men jag slår vad om att om du tänker efter så är det inte egentligen att konsumera som gör din jul det bästa. Om du tänker efter så kommer inte behovet av att köpa ljus av paraffin som luktar massor från dig. Det skapas utifrån. Att ha massa olika rätter på julbordet, kommer utifrån. Du är mest sugen på ett fåtal saker.
Ta en funderare på vad DU vill göra med den här julen. VEM som egentligen får dig att köpa hem massa saker och äta dubbelt så mycket som du brukar.
Jag kommer använda bloggen till att försöka tipsa om sätt att vara lite grönare och lite GODare i jul. Och försöka efterleva det själv. Utmaning! Dela gärna dina tips här!
