Glans fortsätter glänsa – nytt svenskt rekord!
Nytt svenskt rekord av Jonas Glans FOTO: DECA Text & Bild

Glans fortsätter glänsa – nytt svenskt rekord!


En av sommarens stora succémän har slagit till igen. I Paris slog Jonas Glans sitt gamla svenska rekord på 10 kilometer landsväg med 11 sekunder. Det nya rekordet lyder nu 27.58. 

Likt stora delar av Sverige har Paris varit kylslaget under adventshelgen. Kylan till trots arrangerades det 10-kilometerslopp i huvudstaden med två på förhand intressanta svenska namn. EM-löparen på 5 000 meter, och en av sommarens snackisar, Jonas Glans och Mohammadreza Abootorabi som förra helgen tävlade på terräng-EM. 

Och succé blev det. Jonas Glans smällde till med 27.58 och slog sitt över två år gamla rekord med nästan 11 sekunder. Även Mohammadreza levererade och drog till med 28.50, den tredje bästa tiden av en svensk i år. 

Som grädde på moset blev Glans dessutom sexa i loppet (Mohammadreza 16:e) före meriterade löpare som Morhad Amdoouni (13.14 på 5 000 meter) och Koen Naert (EM-guld i maraton).

Taipei Marathon

Killarna i Frankrike är inte de enda svenskarna som tävlat under veckan. Högbys Hanna Lindholm sprang in på en fin femteplats i Taipei Marathon. Tiden 2:33.35 är Hannas näst snabbaste maratonlopp under 2022. Vinnare i damklassen blev etiopiskan Alemtsehay Asefa Kasegn på 2:25.55.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Kiptoo och Chesir vann Stockholm Marathon

Över 20 000 löpare tog sig an värmen i Stockholm Marathon. Edwin Kiptoo och Rebeca...

Läs mer

Tio toppentips inför Stockholm Marathon

Det finns mycket att tänka på när du ska springa ett maraton – speciellt om...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Fler kvinnor än någonsin springer Göteborgsvarvet

Aldrig tidigare har så många kvinnor varit anmälda till Göteborgsvarvet. I årets lopp är 44...

Läs mer

Så här springer du Göteborgsvarvet på bästa sätt

Cirka 55 000 löpare har ett av vårens stora mål framför sig på lördag (23 maj). Ska du också springa...

Läs mer

Så laddar du bäst veckan före Göteborgsvarvet!

Här är tipsen inför uppladdningen och de sista detaljerna som kan hjälpa dig att göra ditt allra bästa lopp på...

Läs mer