Terräng-NM – ett hösttecken
I Danmark avgjordes de nordiska mästerskapen i terräng. Där blev både Evelina Henriksson och Karl Ottfalk mästare.
Nordiska mästerskapen i terräng är ett säkert hösttecken. I år var det danska Kastrup som stod som värd för mästerskapet och för svensk del blev det ett fint mästerskap.
På damsidan vann Evelina Henriksson den 7,5 km långa banan på 25.57. Fyra sekunder före norska Hanne Maridal. De andra svenskarna, Liv Dinis och Julia Rosén, blev sexa respektive sjua.
På den lika långa herrtävlingen blev Oliver Löfqvist tvåa på 22.52, tre sekunder upp till segern. Bakom honom slutade Axel Djurberg fyra, två sekunder från bronset.
Bland juniorerna var det Karl Ottfalk som var starkast. 19-åringen tog hem den 4,5 km långa U20-klassen på 13.35, fyra sekunder före tvåan från Norge Lucas Buncic. Det blev även svenskt på tredje och fjärde plats genom Sebastian Stagh och Erik Nederheim.
Hos damjuniorerna var det Hanna Strand som blev bästa svenska med en tredjeplats, tre sekunder bakom tvåan.
Alla resultat från terräng-NM hittar ni här.

Evelina Henriksson är nordisk mästare i terräng. FOTO: DECA Text & Bild






