Löpares skador: Hälseneinflamation

Löpares skador: Hälseneinflamation


Hälsenan, som är kroppens tjockaste och starkaste sena, förbinder de två stora vadmusklerna med hälen. Belastningen på hälsenan är mycket kraftig i samband med gång och löpning och när senan överbelastas kan den dra ihop sig och bli irriterad, vilket är mycket vanligt bland löpare. 

Är du i riskzonen?
Om du har ökat träningsintensiteten eller distansen drastiskt, har spända eller svaga vadmuskler eller fått en släng av oövervinnerlighetssjukan, så är du i riskzonen.

Kan du fortsätta löpträna?
Om du har någon som helst smärta under eller efter löppasset, stanna och hem. Det gäller att mota Olle i grind och har du tur kan skadan faktiskt läka med några dagars vila från löpträningen. En hälseneinflammation kan vara envis så om du fortsätter att träna trots att du har ont kan det ta upp till sex månader innan du blir av med inflammationen.

Rehabilitering
Kyl ner hälsenan med ispåsar eller i iskallt vatten fem gånger om dagen och stärk dina hälsenor och vader med excentriska tåhävningar. Stå med tårna och trampdynorna på kanten av ett trappsteg, gå upp på tå och lyft sedan din friska fot från trappsteget. Sänk din skadade fot så långt ner du kan.(Hälen bör komma lägre än trappstegets kant.)

Gå upp på tå igen och sätt ner den andra foten på trappsteget. Upprepa övningen 20 gånger. Om du har hälseneinflammation i båda fötterna upprepar du givietvis övningen 20 gånger till, med tyngdpunkten på den andra foten.

Förhindra ett återfall
Starka vader skyddar dina hälsenor, så gör tåhävningarna varje dag. Stretcha inte vaderna för intensivt och använd inte flip-flops eller högklackade skor.

Tips från eliten
Shannon Rowbury, bronsmedaljör på 1500 meter i VM 2009, använder kompressionsstrumpor när hon tränar för att minska spänningen i sina hälsenor.


Antal kommentarer: 3


Lasse B

Jag undrar hur man kommer igång med träningen igen efter problem med hälsenan? Risken är ju att man tar i för hårt för tidigt eller att man trappar upp onödigt långsamt.
Har nån några bra tips?


Leif M

Hej,
varför ska man inte gå i flipflops?
”Stretcha inte vaderna för intensivt och använd inte flip-flops eller högklackade skor.”


Tarja Johansson

Tack äntligen en sida med bra tips..



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Träna upp dina svagheter för att förebygga löparskador

Även om generna har betydelse så uppstår de flesta löparskador av egen förskyllan. Men det...

Läs mer

Tänk rätt – och undvik de vanligaste löparskadorna

Din inställning har betydelse för hur benägen du är att skada dig – och hur snabbt...

Läs mer

Hur tar jag hand om mina löparfötter?

Du tränar och står i. Formen är på god väg och motivationen på topp. Men...

Läs mer

Så fixar du gubbvaden

Så här förebygger du problem med bristningar i vaderna – så kallad gubbvad.

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Ont under knäskålen? Det kan vara hopparknä

Här förklarar RW:s expert Jimmy Englund vad hopparknä är och beror på – och visar...

Läs mer

Sex orsaker till smärta i ljumskarna

Här är de sex vanligaste orsakerna till smärta i ljumskarna – och vad man kan göra åt det.

Läs mer