Allt det här får du i team ASICS FrontRunner – ansök nu!

Allt det här får du i team ASICS FrontRunner – ansök nu!


ASICS FrontRunner är ett samarbete med Runner’s World där vi kommer att skapa ett community och team med totalt 25 personer under det första året. De som blir medlemmar i teamet kommer att få testa de senaste produkterna från ASICS, ta del av unika löparupplevelser under hela 2017 och dela sina erfarenheter under en helt ny sajt kopplad till Runnersworld.se.

Redan klara medlemmar i teamet är triathlonstjärnan Lisa Nordén, ultrakungen Jonas Buud och Finnkampssegraren David Nilsson tillsammans med PT:n Sanna Hed och community managern Thomas Pickelner. 

Vi söker 20 personer – så här ansöker du:

Vi söker dig som är en hängiven löpare som lever och andas löpning, är social, aktiv och vill vara ambassadör för ASICS här i Sverige. Alla sorters löpare passar i ASICS FontRunner: ultralöpare, triathleter, swimrun-utövare och motionärer! Hur snabbt man springer är mindre viktigt – alla nivåer är välkomna att söka.

Nu är ansökan öppen på ASICS.com/frontrunner. Där hittar du också all info du behöver om ASICS FrontRunner. Så missa inte chansen att bli en del av den här unika upplevelsen – ansök redan idag!

 


Antal kommentarer: 3


Anette Lundberg

Åh så roligt!!! Åh, så för mig!!!


Andreas Löfstrand

Vore drömmen att få ta del av detta med ambitionen och visionerna man har som ultra-bergslöpare.


Jose Campos Martinez

Hej. Jag heter José Campos Martinez. Motionslöpare på 41 år. Har större delen av mitt liv varit aktiv idrottare. Dock har motion på fritiden under många år blivit bort prioriterat. Sedan hösten 2015 så har jag dock börjat motionera på allvar med fasta och tydligare mål. Gick under denna period även igenom en separation. Som brukligt är så passade jag då på att genomföra en del ändringar i min vardag som i långa loppet har gynnat min livskvalité. Jag jobbar till vardags med matlagning. Det är ett yrke där man sliter på kropp, knopp och själ. Endorfinerna man stöter på under en bra middagsservice kan bara jämföras med endorfiner boosten från ett löparpass. Tyvärr så får kosthållningen alltid lida när man jobbar i en stressig oförlåtande krogmiljö. Detta blev en nyckelpunkt i hur jag bättrat mitt liv till vardags. Jag springer ungefär 5 dagar i veckan. Mellan 11-13 mil i månaden. Jag började prenumerera på RW I somras då jag kände att jag behövde få svar på många frågor. Jag känner mig rätt nöjd med det faktum att jag klarade 2016 näst intill skadefri, förutom ngn sträckning här och där. Men även där så kunde jag snabbt härleda skadan till slarv med uppvärmningen eller slarv med stretch. Sedan dess så stressar jag inte eller slarvar med den dagliga träninsrutinen. Jag är en teamplayer, men pushar mig helst igenom ett pass själv om jag kan välja. Väderlek hindrar mig aldrig från att ta mig ut…. älskar dessutom att springa på natten när det är lugnare i närförorten till Stockholm där jag bor. Jag har hela tiden fasta uppsatta mål som siktar in mig på. Nuvarande målen satte jag under december och ser fram emot att nå dessa under året. Vet inte riktigt exakt vad jag ansöker mig till Asics frontrunner… men om jag inte kommer med så kommer löpningen fortfarande att vara underbart.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Fem övningar som gör att du kan springa snabbare – och längre

Undvik skador och håll farten uppe med den här enkla styrkerutinen.

Läs mer

Träna upp dina svagheter för att förebygga löparskador

Även om generna har betydelse så uppstår de flesta löparskador av egen förskyllan. Men det...

Läs mer

Hur kan jag utvecklas som löpare?

Tänk på att du kan variera löpningen på flera sätt än att bara springa olika...

Läs mer

Så påverkar bålstyrkan din löpning

En stark bålmuskulatur spelar en avgörande roll när det gäller att löpa effektivt. Men det...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Vässa din fart i vår – fyra enkla knep!

För att bli bättre måste du hela tiden utmana dig själv i din träning. Här...

Läs mer

Nybörjarguide del 4! | Spring ännu längre!

Nu är det dags för sista steget i vår nybörjarguide – att springa ännu längre!

Läs mer

Nybörjarguide del 3! | Spring hela vägen!

Bli en löpare i fyra enkla steg – följ vår nybörjarguide! Nu är det dags för steg 3: att springa hela...

Läs mer