Bästa trailtipsen med Jenny Josefsson

Bästa trailtipsen med Jenny Josefsson


I betalt samarbete med Dacia har vi mött traillöpare Jenny Josefsson – som delar med sig av sina bästa trailtips gällande löpningen uppför, utför, utrustningen och hur man kan tänka mentalt för att klara tuffa trail- och bergsutmaningar. Jennys stora mål 2023 är distansen 100 miles på UTMB i Chamonix.

Jenny Josefsson är varumärkesambassadör för bilmärket Dacia och en av Sveriges bästa traillöpare. Jenny vill via sin löpning inspirera andra till att ta sig ut i naturen och på meritlistan från 2022 finns bland annat en pallplats på UTMB Mozart 100 och en fjärdeplats på Kullamannens utmanande 100 miles distans. 2023 siktar Jenny på fler lopp i UTMB World Series, där det kanske största målet är 100 miles distansen på UTMB´s huvudlopp i Chamonix i början av september som innebär runt 170 km med 10 000 höjdmeter uppför.

Dacia – stark partner till UTMB
För bilmärket Dacia är samarbetet med ultra-terrängloppsarrangören UTMB World Series ett sätt att inspirera fler att enkelt ta sig ut i naturen. Det ska vara enkelt, tillgängligt och inkluderande, värderingar som UTMB delar med Dacia. Som exklusiv bilpartner stöttar Dacia UTMB serien med robusta fordon byggda för tuff terräng och krävande väglag. Genom att stödja trail-löpning och UTMB World Series ger Dacia människor en chans att upptäcka några av världens mest fantastiska platser samtidigt som de håller sig aktiva och hälsosamma.
KLICKA VIDARE TILL Dacia

Runner´s Worlds chefredaktör Anders Szalkai, siktar även han mot UTMB, om än en mycket kortare distans än Jenny. I filmen nedan får Anders flera suveräna tips i träningen mot UTMB. Jenny berättar att UTMB loppen, och såklart även lopp utanför serien i bergsmiljö, handlar mycket om att träna ”höjdmeter”. Så Jenny och Anders möts i Väsjöbacken norr om Stockholm och där får vi tips både om löpningen, och ”hikingen” uppför, liksom den viktiga löpningen utför. Utrustning och energi är andra delar som Jenny ger tips kring. Kolla in filmen och se om du hittar något tips som du kan ta till dig om du vill utveckla dig som traillöpare.

Jenny och Dacia
Jenny har valt att köra en Dacia Duster, en bilmodell hon upptäckte tack vare UTMB. En robust, prisvärd och tuff bil som passar Jenny och hennes familj perfekt. Dacia står också för samma värderingar som Jenny tillsammans med UTMB delar; solidaritet, inkludering och intresse för naturen. LÄS MER PÅ DACIA STORIES



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

RW-passet: Back- och fartlekskombo i terräng

Kombinera skogens backar med tempoökningar så får du ett riktigt bra kvalitetspass.

Läs mer

Hur påverkas min löpning av värme?

Även rätt blygsam värme i kombination med träning kan vara en utmaning. Så här påverkas...

Läs mer

Så får du till din löpträning på semestern

Ledighet innebär att våra rutiner lätt ruckas – inte minst när det gäller träningen. Här...

Läs mer

RW-passet: Sommarens bästa intervallpass!

Sommaren är en perfekt tid på säsongen för att få lite fart på benen och...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Bästa tipsen för effektiv semesterträning

Sightseeingpass, morgonträning och transportlöpning. Så här kan du bli starkare än någonsin under semestern!

Läs mer

Kom i form för långloppet – på sex veckor

Har du en stabil grund och en bra träningsvolym så kan du bli redo för ett halvmaraton eller maraton på...

Läs mer

Tränar du för ett långlopp? Testa maratontusingar!

Har du siktet inställt på ett maraton eller ett halvmaraton? Eller gillar du bara att springa långt? Testa att byta...

Läs mer