Många löpare får träningsmotivation genom att lyssna på olika podcasts (inte minst när de springer). För att motivera och inspirera dig som löpare genom flera kanaler startar nu även vi på Runner’s World upp podcasts.
RW podcasts består i uppstarten av tre poddar med något olika inriktning, men alla har förstås löpning som gemensam nämnare och röd tråd: Elitpodden ”Run hard”, Jag är löpare-podden och RW Featurepodden är först ut.
Elitpodden ”Run hard” är, som poddpratarna själva säger, för dig som vill utvecklas i den hårdaste sporten av alla! Det är Claes Åkeson och Per ”Zigge” Synnerman som ger dig tipsen du behöver på vägen. I premiäravsnittet pratas det om crosstrainer, maratontider, 2.19-mannen, ”Varför håller dom i sig?”, ”Jesus” och givetvis Claes och Zigges nuvarande status som löpare.
I podden ”Jag är löpare” möter Kenneth Gysing spännande gäster för lättsamma samtal om livet och löpningen. I premiäravsnittet intervjuas musikartisten Mårten ”Promoe” Edh. Kenneth och Mårten pratar om allt från hur det är att springa ett maratonlopp innan en spelning, till hur det är att försöka plugga till en tenta under en turné.
RW Featurepodden gör fördjupande intervjuer med profilerna eller företeelserna som lyfts fram i papperstidningen – perfekt lyssning för långpasset. Det första avsnittet är under produktion och släpps den 28 november. Premiäravsnittet bjuder på ett samtal mellan Runner’s Worlds chefredaktör Anders Szalkai och Markus Torgeby som bland annat har skrivit boken Löparens hjärta. (En intervju med Markus hittar du också i novembernumret av Runner’s World, ute nu.)
Du måste vara inloggad för att kommentera. Logga in