Flera nya rekord på Ironman Hawaii
Andy Potts uteblev i sista stund på grund av problem med ett ben. Snabbsimmande Potts brukar hålla takten på simsträckan och vara först upp ur vattnet. Nu blev det en mer defensiv simning bland herrarna, där ingen drog upp tempot, och det var en stor grupp som kom upp ungefär samtidigt ur vattnet. På cyklingen handlade det om Andrew Starykowicz (USA) som låg i ledning och Luke McKenzie (AUS) som gick om halvvägs. Strax innan T2 gick Starykowicz om igen och var först in till växling för löpning, med McKenzie bara 59 sekunder bakom. McKenzie gick om Starykowicz på löpningen och var nu i ledning med Sebastian Kienle (GER) bakom sig. Bakifrån jagade Van Lierde som gick om först Kienle och sen McKenzie när det var ca 15 km kvar. Det var också så slutställningen blev 1:a Van Lierde, 2:a McKenzie och 3:a, Kienle.
Resultat herrar:
1. Frederik Van Lierde (BEL) 8:12:29
2. Luke McKenzie (AUS) 8:15:19
3. Sebastian Kienle (GER) 8:19:24
4. James Cunnama (RSA) 8:21:46
5. Tim ODonnell (USA) 8:22:25
6. Ivan Rana (ESP) 8:23:43
7. Tyler Butterfield (BER) 8:24:09
8. Bart Aernouts (BEL) 8:25:38
9. Timo Bracht (GER) 8:26:32
10. Faris Al-Sultan (GER) 8:31:13
På damsidan var vinnaren från Kalmar, Jodie Swallow (USA) med i tätgruppen på simningen. Att hon simmar snabbt är känt då hon var först upp ur vattnet i Kalmar, före herrarna! Här var hon andra dam upp ur vattnet.
Om det var defensivt på herrarnas simning var det tvärtom på damernas cykling. Aldrig tidigare har det varit så offensiv cykling på damsidan. En tätgrupp med Meredith Kessler (USA), Swallow, Leanda Cave (GBR), Amanda Stevens (USA), Rebekah Keat (AUS), Michelle Vesterby (DEN), Gina Crawford (NZL), Caroline Steffen (SUI), Liz Blatchford (GBR) and Rachel Joyce (GBR) hade ett bra tempo och samarbete och höll de andra bakom sig. Joyce var först till T2 med Kessler precis bakom och Swallow och Vesterby strax bakom.
Förhandsfavoriten Carfrae var åtta minuter efter Joyce och Kessler till T2. Skulle Carfrae som är duktig löpare kunna ta in på Joyce och Kessler? Det krävdes 24 km innan Carfrae var ikapp och gick om och behöll därifrån sin ledning till mål och nytt banrekord. Med fantastiska löptiden på 2:50:38 slog hon sitt gamla banrekord. Det var dagens tredje bästa löptid, bland herrar och damer! Med sluttiden 8:52:14 slog Mirinda Carfrae också den fyrfaldiga VM-mästaren Chrissie Wellingtons tid från 2009, 8:54:02.
Resultat damer:
1. Mirinda Carfrae (AUS) 8:52:14
2. Rachel Joyce (GBR) 8:57:28
3. Liz Blatchford (GBR) 9:03:35
4. Yvonne Van Vlerken (NED) 9:04:34
5. Caroline Steffen (SUI) 9:09:09
6. Caitlin Snow (USA) 9:10:12
7. Meredith Kessler (USA) 9:10:19
8. Michelle Vesterby (DEN) 9:11:13
9. Gina Crawford (NZL) 9:14:17
10. Linsey Corbin (USA) 9:17:22
27. Eva Nyström (SWE) 10:02:20
För svenskarna är det tufft att acklimatisera sig från regnig höst till tropisk värme. Denna dag var det ovanligt varmt tills det blev lite molnigt på eftermiddagen. Calle Brümmer gick om Niklas Nilssons tid från 2006, 9:25:30, som den näst bästa svenska tiden på Hawaii, när han förbättrade sig med exakt 20 minuter från förra året och gick i mål på 9:13:09. Den bästa svenska tiden har alltjämt Roland Larsson på 8:59:10 från 1989.

Sök alla resultat här.
Du måste vara inloggad för att kommentera. Logga in