Running Sweden utvidgar & byter namn
– Running Sweden var i många år ett perfekt namn. Vi höll på med löpträning i Sverige, så inget namn kunde passa bättre än Running Sweden, säger huvudtränaren Rubin McRae. Men snart kommer vi också att finnas i Norge och Finland. Dessutom jobbar vi sedan en tid tillbaka med triathlon. Så Running Sweden beskriver inte längre hela verksamheten. Vi har blivit större än vad det namnet säger.
I Sverige blir företagets nya namn – till att börja med – Urban Tribes by Running Sweden. I Norge och Finland kommer företaget att heta Urban Tribes. Framåt halvårsskiftet nästa år kommer Urban Tribes att ha cirka 150 certifierade löptränare som jobbar regelbundet i Oslo, Helsingfors, Göteborg och Stockholm.
– Jag kan utan att tveka säga att intresset för löpträning är extremt stort i Norden. Och det har en direkt påverkan på Urban Tribes. Vi märker att fler och fler företag visar intresse för löpträning i grupp, säger Urban Tribes vd Colm O’Callaghan.
Det nya namnet, Urban Tribes, speglar vad företaget verkligen sysslar med. Det handlar inte bara om löpträning utan det är större än så: att skapa grupper som spränger gränser, grupper som människor kan identifiera sig med, grupper där människor blir starkare, mer hälsosamma och vältränade, och lär känna nya sidor hos sig själva.
– Vi kallar grupperna för tribes, alltså stammar på svenska. Och all vår verksamhet sker i storstadsområden, så namnet Urban Tribes känns helt rätt. Det passar i alla länder och om alla sporter, säger Rubin McRae.
Här kan du komma i kontakt med Urban Tribes by Running Sweden.







