Alkohol och löpning – är det förenligt?
Två rejäla groggar och sedan ett distanspass. Eller det svåra valet mellan Chardonnay eller Shiraz i vätskekontrollen på Stockholm marathon. Nej, för de flesta löpare är sådana situationer sällsynta; vår idrott associeras mer med disciplin och renlevnad och därför känns kanske alkoholbruk mer främmande för löpare än i andra idrotter.
Men sanningen är att de flesta, även de som tränar, dricker ibland. Ungefär 80 procent av alla svenskar dricker alkohol minst en gång per år – och i många sociala aktiviteter (en del av dem kopplade till idrott) är alkohol ett vanligt inslag.
Det är normalt att dricka, men inom denna normalitet ryms stora skillnader och mängder av föreställningar om alkohol. Såväl för den enskilde idrottaren som för den som ska utforma policydokument för verksamheten i en förening är det svårt att veta vad det finns vetenskapligt stöd för, vad som är personliga upplevelser och erfarenheter och vad som är rena myter när det gäller alkohol och idrott.
Med detta som utgångspunkt har tre forskare vid Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH) publicerat en genomgång av forskning på området alkohol och träning.
Ett av huvudavsnitten i rapporten handlar om alkohol i direkt samband med träning. Här finns det starka bevis för att ett medelstort intag av alkohol medför en försämring av neuromotoriska färdigheter – alltså reaktion, koncentration, precision med mera.
Detta kan låta som ett litet problem för löpare, men det finns många situationer, från löpning i terrängen eller genom trafikkorsningar, där det är bra att vara så alert som möjligt – flera studier visar att skaderisken ökar tydligt redan vid en medeldos alkohol.
Om man däremot dricker en liten mängd är det svårt att se tydliga negativa effekter. Det finns till och med situationer där alkoholen har en positiv verkan – man slappnar av, blir mindre känslig för smärta och upplever mindre oro och ångest.
Enkla styrke- och snabbhetsmoment, som till exempel 100 meter löpning, påverkas inte speciellt mycket av små doser alkohol. Men för längre distanser är det annorlunda.
|
|||
Vill du läsa hela den här artikeln? |
|||
Det här är början av en artikel från Runner’s World nummer 5 2014. |
|||
|
Du måste vara inloggad för att kommentera. Logga in