Bekräftat: Värktabletter hämmar träningseffekten
Antiinflammatoriska läkemedel, så kallade NSAID som till exempel Ipren, säljs receptfritt och används av många idrottsutövare i preventivt syfte för att motverka bland annat träningsvärk. Men nu visar alltså ny forskning från Karolinska Institutet att en dos på bara tre tabletter Ipren per dygn kan ge negativ effekt på muskeluppbyggnad och styrka. Däremot finns det ganska lite stöd för att dessa läkemedel påverkar återhämtningen i positiv riktning eller minskar träningsvärk.
Att NSAID i samband med träning hämmar den anabola (uppbyggande) signal som möjliggör effektiv muskeltillväxt har man kunnat se i tidigare studier. Men nu har alltså forskarna på Karolinska Institutet bekräftat dessa resultat, i den hittills största träningsstudien på unga individer som styrketränat i samband med NSAID-intag.
Under åtta veckor fick 31 personer träna i samband med ett intag av antingen en hög dos ibuprofen (3 x 400 mg Ipren per dygn) eller en låg dos acetylsalicylsyra (1 x 75 mg Trombyl per dygn). Båda grupperna ökade sin muskelmassa efter träningsperioden, men gruppen som fick ibuprofen hade en betydligt lägre ökning än gruppen som fick acetylsalicylsyra. Även när det gällde styrkan skilde sig de båda grupperna åt, men skillnaden var inte lika stor.
Resultaten av studien visar, enligt forskarna, att höga doser NSAID har en negativ påverkan på både muskeluppbyggnad och styrka. En anledning verkar vara att faktorer involverade i den inflammatoriska processen påverkas, vilket styrker tesen att inflammationsprocesser är en viktig del i den process som ger större och starkare muskler efter träning.
Källa: idrottsforskning.se







