Mitt 161:e RW Blogginlägg
-Jesus as a girl/God as a woman/I know you are/Love (Frida Selander)
– Kroppen börjar vakna efter 5 veckor i uselhet! Träningen har bestått av 4 pass löpning(30-40 min) med 5×5 min i flåstempo med 1 min ståvila. Plus lite crosstrainer och styrka. Blivit svettig 5 ggr denna vecka. Länge sen nu…. Blodtrycket har gått från 110-95-90 i undertryck. Imorgon nya prover och sen skall Dr Eriksson ge mig hoppet tillbaka.
– Hörlurstesten slutfördes i veckan. Modellen Run Free Pro (Bluetooth) 1000:- Ljudkvalitet 9, Passform 8, Slitage/hållbarhet 9. En mycket bra in ear lur som har en stadig sladd och välfungerande bluetooth. Åtta timmar på en laddning. En favorit!
– Referenshörlur nr 2 RHA 500:-. Ljudkvalitet 9, Passform 8, slitage/hållbarhet 8. En bra in earlur för priset med bra ljud. Lång sladd med tygöverdrag. Handfree mm. Fick laborera med propparna för att få bra passform
Testvinnare: Två lurar från Souls Electronics. Modellen Transform(förra inlägget) och Run Free Pro (detta inlägg). Det finns inga genvägar till det perfekta ljudet som Farbror Barbro sa i Nilecity.
– I helgen åker jag till Berlin med Asics Go Run it gänget. Vår sista aktivitet efter 31 veckors träning-samvaro. Dom skall springa Berlin 10 km. Ett snabbt stadslopp som kan utmynna i några personliga rekord kanske. Formen är bra hos samtliga. Markus har en förkylning som stör men hinner nog bli frisk. Sanna, Frida och Josefine kör på enligt planen. Och vår vän ”tjurskalliga Larvia” har efter en veckas helvila fått ordning på vader och knän. Dom har ju tävlat flitigt hela säsongen. Där tjejerna planerat sin säsong bättre än killarna. Markus sprang ju tre Ultralopp + Stockholm maraton inom 9 veckor! Och Anders har sprungit tre maror, två halvmaror, Ultravasan + ett antal millopp. Och däremellan haft problem med löparknä. Men jag hoppas dom lärt sig hur man kan planera sin träning och fått verktyg och roliga pass inför framtiden. Vi skall ha skoj och umgås, shoppa, tävla, käka burgare och kramas. Kanske lite ballonger, serpentiner och kladdkaka också.
– Michelle Obama fick frågan vad hon saknat under tiden som ”First Lady”. Jag saknar att kunna öppna fönstret i mitt hem”. Det var hårda regler i Vita huset med vädring och fönsteröppning.
– Jag blev intervjuad i Västerbottensnytt i veckan om mobbning i samband med idrottslektioner. Organisationen Friends har en kampanj att belysa problemen kring dusch/omklädningsrummen i gympasalen.På Bräntbergsskolan har vi löst det så att det är bås med duschdraperier. Jag tvingar inga elever att duscha. Men påtalar hygienaspekten givetvis. Duschprocenten bedömer jag till åk 7 = 50% , åk 8 = 70% och åk 9 = 90%. Jag fick lite kommentarer av vänner när jag sa. ” Vissa tycker nog det är extra känsligt när dom börjar få hår, här och där”
– Jurgen Klopp till Liverpool FC ! Det känns spännande med en ny tränare som gjort succe i Dortmund. Han kör ”Gegenpressing” (som Erik Niva skrev en grym artikel om) Dom kör hög press hela tiden och anfaller med 8 man. Han bygger upp lagkänslan och får alla att jobba ihop. Dessutom vill han att supportrarna skall känna sig delaktiga. När Dortmund vunnit så tog han ofta med sig spelarna på den lokala puben får några öl med supportrarna.
– Idag vann mina elever på Bräntbergskolan Guld i skol DM i fotboll. Vi har haft svårt att få spelet att fungera tidigare och varit ojämna. Men idag spelade vi bra i 80% av tiden. Jag kunde också ge speltid åt 24 olika spelare. Bra uppträdande och mycket glädje.
– Malin är återställd efter lårskadan vid Lidingöloppet. Hon skall springa en halvmara i helgen i samband med Ume-maran. Hon har kunnat köra distans och ett tröskelpass på 20 + 15 + 10 min (3.55-3.50-3.45 min/km) Jag tror hon gör 1.20.42 i bra väder. Nästa vecka börjar hennes 4 veckors-uppbyggnad mot Vintermaran. Spännade att se vad hon kan göra ? 2.55 kanske?
– Jag skall hjälpa Emelie Forsberg (världens bästa och coolaste traillöpare) med ett litet projekt inför nästa år. Hon har ett skönt förhållningsätt till träning. Gå in på hennes blogg och kolla.
– Frida Selander har släppt en mycket stark platta i dagarna. Jag var på en release-spelning på Burmans igår. Plattan heter ”I hear sunshine”. Kan vara höstens soundtrack. Sen fick jag ett bra tips av Runners Worlds chefredaktör Stefan Larsén. Han tipsade om gruppen Algiers. Dom spelar en indieblandning av blues, gospel och industrirock. Kolla upp.
– Att Marta är en stjärna har jag vetat länge. Jag har varit fystränare åt henne i 8-9 år i omgångar. När Real Madrid spelade mot Malmö i Champions League förra veckan, kom Ronaldo och Marcelo fram och snackade med henne som bästa polare. Hon har varit etta eller tvåa i världen de senaste 10 åren. Hon håller några år till om hon får vara hel. Respekt Marta!
– Min kompis David Lenneman var i Umeå förra helgen på Bröllop. Han chansade och gick förbi skivaffären Burmans för att se om jag var där. Och mycket riktigt så hade Ume bandet ”Hjärtkniparen” en spelning inne i affären så vi kunde kramas och snacka om livet. Jag fick även träffa hans trevliga fru. David skall springa New York men är skadad. Han genomför all träning på cykel nu. Sitter och skakar med 2.5 timmes pass i sin källare? Kolla hans blogg justcantrunenough.com
– Bäst just nu enligt Danne Blom: Rörlighetsträning och min egna äppelpaj
– Bäst just nu enligt LG: Träffa Asics-gänget i Berlin och min nya BLK DNM t-shirt






































